Matura 2013 - jak poszło (Fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2013 – jak poszło?

Matura 2013 za nami. Absolwenci szkół średnich znają już swoje wyniki. Zobaczcie jak poszła tegoroczna matura. Które szkoły okazały się najlepsze i w których regionach matura wypadła najlepiej i najgorzej.

W roku 2013 matury nie zdał co piąty maturzysta. 15 procent oblało egzamin dojrzałości z matematyki. Z dodatkowych przedmiotów najtrudniejsza okazała się fizyka, geografia i chemia.

W sumie do matury przystąpiło ponad 326 tys. uczniów. Aby zaliczyć egzamin dojrzałości należało z każdego przedmiotu obowiązkowego, tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego mieć przynajmniej 30 proc. pkt.

Matury w tym roku nie zdało 19 procent uczniów. Większość z tych, którzy nie zdali będą mogli podejść do egzaminu  poprawkowego w sierpniu. Są to osoby, które nie zaliczyły tylko jednego przedmiotu. 19 tys. maturzystów będzie mogło podejść do egzaminu dojrzałości dopiero za rok.

Najlepsze wyniki były w liceach ogólnokształcących. Nie dość, że stanowili największą grupę zdających, bo było ich aż 200 tys., to zdało aż 90 procent. W technikach zdało 70 procent maturzystów, zaś liceach profilowanych jedynie 60 procent.

Biorąc pod lupę województwa, najlepsze okazały się małopolskie (84 proc) i lubelskie (83 proc). Dość wysoko były także województwa świętokrzyskie i zachodniopomorskie.

Tegoroczne wyniki zbliżone są do ubiegłorocznych. Matematyki na poziomie podstawowym nie zdało15 procent. Średni wynik z tej części matur wynosił 55 proc. punktów. Podobnie było na języku polskim, ale tutaj zdawalność była wyższa – 96 procent.

Średnie wyniki matur na poziomie podstawowym w 2012 i w 2013 roku
Średnie wyniki matur w różnych typach szkół


Średnie wyniki matur z wybranych przedmiotów


Jeżeli chodzi o język obcy, to najczęściej znów był wybierany angielski. Na poziomie podstawowym zdawało go około 293 tys. uczniów. 80 tys.  zdecydowało się także na poziom rozszerzony. Średnia liczba punktów z angielskiego, to 68 proc.

Na język niemiecki zdecydowało się 44 tys. maturzystów (średnia liczba punktów 58 proc.). Język rosyjski wybrało 12,5 tys. uczniów (średnia – 61 proc. pkt).

Wśród przedmiotów dodatkowych królowała geografia. Przystąpiło do niej 43 tys. maturzystów. 30 tys. wybrało poziom rozszerzony.  Średni wynik na poziomie podstawowym wynosił 38 proc., a na rozszerzonym 47 proc.

Drugim, równie popularnym przedmiotem była biologia. W sumie na poziomie podstawowym i rozszerzonym maturę pisało 66 tys. osób. Średnia liczba punktów na poziomie podstawowym wyniosła 44 proc., a na rozszerzonym 47 proc.

Pochwalcie się wynikami matur w komentarzach. Mamy nadzieję, że jesteście zadowoleni z wyników :)

 

 

Źródło: wyborcza.pl
J. Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook