Fizyka (Fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2013 ? Fizyka podstawowa ? arkusze maturalne

Matura z fizyki na poziomie podstawowym odbyła się 20 maja. Drugim przedmiotem zdawanym w tym dniu był język łaciński i kultura antyczna. Maturzyści musieli uzupełnić 20 zadań w ciągu 120 minut. Do zdobycia było 20 punktów.

Arkusz podzielony był na dwie części. Pierwsza z nich zawierała 10 zadań w których należało wybrać jedną poprawną odpowiedź i zaznaczyć ją na karcie odpowiedzi. Druga część, czyli kolejne 10 zadań, trzeba było rozwiązać już na kartach arkusza. Mówiąc konkretniej były to zadania otwarte.

Pierwsze 10 zadań opierało się na trzech grupach: wiadomości i rozumienie, korzystanie z informacji oraz tworzenie informacji. Dotyczyły one prawa mechaniki, prędkości orbitalnej, charakterystyki widm, zmian ciśnienia i objętości, określenia rodzaju soczewki czy przewodzenia prądu.

W zadaniu 11 należało obliczyć prędkość pociągu, zaś w zadaniu 12 obliczyć, z jaką prędkością poruszał się statek kosmiczny Wostok-1 i jaką przebył drogę. Zadania 13 związane było z łukiem i należało napisać jaka energia występuje w danym momencie wypuszczania strzały. Dodatkowo trzeba było obliczyć wartość prędkości strzały o masie 40 g wystrzelonej z tego łuku.

W zadaniu 14 należało podać nazwę zjawiska, które spowodowało większą wartość amplitudy wahań ciężarka oraz wykazać za pomocą obliczeń, że  okres wahań ciężarka zamieszczonego na nici o długości 70 cm wynosi 1,68 s. Na podstawie podanych informacji trzeba było także podać prędkość pociągu.

Zadanie 15 przedstawiało naczynie, w którym znajdował się gaz pod ciśnieniem zamknięty tłokiem. Maturzyści musieli obliczyć ciśnienie gazu po przesunięciu tłoka.

Pozostałe zadania dotyczyły szklanej płytki, gdzie trzeba było wpisać nazwę użytego przyrządu i nazwę zjawiska fizycznego odpowiedzialnego za występowanie plamek, polaryzacji światła, lampy, medycyny nuklearnej, elektronu i pozytonu.

Link do arkusza:

 

 

Źródło: cke.edu.pl
J.Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook