Matura z francuskiego (Fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2013 – język francuski podstawowy – arkusze maturalne

Egzamin z języka francuskiego na poziomie podstawowym odbył się 24 maja. Arkusz zawierał 8 zadań, za które można było w sumie uzyskać 50 punktów. Czas przeznaczony na rozwiązanie arkusza wynosił 120 minut.

Egzamin maturalny składał się z trzech części. Pierwsza z nich dotyczyła rozumienia tekstu słuchanego i zawierała w sobie 3 zadania. W pierwszym zadaniu maturzyści usłyszeli dwukrotnie tekst na temat Victorii – zadanie typu „prawda-fałsz”. Zadanie 2 zawierało w sobie pięć wypowiedzi na temat popularnego portalu społecznego Facebook. Do każdej wypowiedzi trzeba było dopasować właściwy nagłówek. W ostatnim zadaniu z tej części młodzież usłyszała dwukrotnie tekst na temat słynnego obrazu Leonarda da Vinci, po czym musieli zaznaczyć właściwą odpowiedź.

Trzy następne zadania dotyczyły drugiej części egzaminu, czyli rozumienia tekstu czytanego. W zadaniu 4 należało zakreślić prawidłową odpowiedz, w zadaniu 5 dobrać właściwy nagłówek do każdego z akapitów, zaś zadanie 6, to zadanie typu „prawda-fałsz”.

Dwa ostanie zadania powiązane były z trzecią częścią egzaminu, czyli wypowiedzią pisemną. W zadaniu 7 trzeba było napisać mail do kolegi/koleżanki z Francji, w którym maturzysta musiał zapytać o powód braku wiadomości, poinformować o planowanej ważnej uroczystości w rodzinie, zaprosić ją/jego na uroczystość oraz poprosić o potwierdzenie przyjazdu.

Ostatnie zadanie polegało na napisaniu listu do kolegi/koleżanki z Francji, w którym należało poinformować znajomego o  tym, że rodzice otworzyli własny hotel, opisać budynek, napisać kim byli pierwsi goście i jakie były ich wrażenie z pobytu oraz wyjaśnić, jak promowany jest hotel i w jaki sposób maturzysta pomaga rodzicom w jego prowadzeniu.

Arkusz maturalny on-line

 

Źródło:cke.edu.pl
J. Jankowsa

 

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook