Zawód Astrolog (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Astrolog

Wierzysz, że jest coś poza Ziemią, co wpływa nie tylko na jej funkcjonowanie, ale także na funkcjonowanie każdego z nas? Jeżeli tak jest, a astrologia to dziedzina, która naprawdę Ciebie interesuje, co powiesz o wykonywaniu tego zawodu? Zobacz jego opis.

Zawód Astrolog

Astrolog bada wpływ planek i gwiazd na środowisko ziemskie. Określa i analizuje  zarówno fizyczną jak i psychiczną sferę zjawisk wywoływanych przez oddziaływanie określonych konfiguracji planetarnych i gwiezdnych, w celu uzyskania informacji dotyczących najczęściej człowieka ? jego zdrowia, psychiki i losu oraz danych przydatnych w innych dziedzinach życia, takich jak meteorologia czy uprawa roślin.

Astrolog zajmuje się:

 • sporządzaniem horoskopu urodzeniowego, stanowiącego psychofizyczny portret człowieka w celu samopoznania, określenia pola możliwości i ukierunkowania w życiu;
 • opracowywaniem prognozy w zakresie wybranych spraw, problemów, predyspozycji i zdarzeń odnoszących się do jednostki bądź ogółu, danej chwili, roku lub wieku;
 • udzielaniem porad dotyczących konkretnych zagadnień, takich jak: stan zdrowia, wybór partnera w miłości i małżeństwie bądź interesach, korzystny moment na zawarcie transakcji, wykorzystanie uzdolnień lub możliwości zawodowych.

Czym jest astrologia

Astrologia to inaczej nauka o gwiazdach. Polega na przewidywaniu przyszłości poszczególnych ludzi i wydarzeń na Ziemi na podstawie położenia ciał niebieskich na nieboskłonie.

Od astrologii odróżnia się astrolatrię, czyli kult gwiazd i planet, uważanych za demony, bóstwa lub ich siedziby.

W starożytności nie występowało rozróżnienie pomiędzy astronomią a astrologią w dzisiejszym rozumieniu tych pojęć. Astrologia była wówczas wyżej ceniona jako nauka, astronomia była jedynie jej nauką pomocniczą.

Wykształcenie astrologa

Wymagane jest wykształcenie średnie, jednakże ze względu na szerokość i złożoność tej dziedziny jest to warunek niewystarczający. Chętni do wykonywania tego zawodu mogą zgłosić się na kurs. Nauka nie odbywa się obecnie na państwowych wyższych uczelniach, lecz w instytucjach o profilu paranaukowym. W Warszawie prowadzi ją np. Sekcja Astrologii w Polskim Towarzystwie Psychotronicznym, w Łodzi Ośrodek Astrobiologii „Jupiter” i Studium Psychotroniczne. Szkolenia miewają różny zakres i czas trwania, w zasadzie wprowadzenie w astrologię i poznanie jej podstaw wymaga około roku intensywnej nauki.

Kursy astrologiczne kończą się zazwyczaj egzaminem i uzyskaniem świadectwa lub dyplomu.

Rynek pracy

Astrolog pracuje zazwyczaj w domu o dowolnych porach dnia. W tym zawodzie nie można liczyć na zatrudnienie w instytucji, biurze, czy szkole za stałą pensję, płatny urlop i ubezpieczenie. Godziny pracy nie są stałe, można pracować zarówno w nocy jak i w dzień. Jest to praca samodzielna, niekontrolowana i nienadzorowana przez innych. Ilość pracy zależy od bieżących zamówień.

Wielu ludzi czyta horoskopy dla zabawy, czy też dlatego, że po prostu w nie wierzy. W związku z tym istnieje wiele miejsc, które zatrudniają astrologów: telewizje, wydawnictwa czy portale internetowe.

Są wielkie, nawet nieograniczone możliwości rozwoju kariery zawodowej – można zostać mniej lub bardziej cenionym, poważanym, znanym astrologiem lub uprawiać tę dziedzinę czysto prywatnie jako hobby dostarczające osobistej satysfakcji.

Ile zarabia astrolog

Rynkowe zarobki na stanowisku astrologa zawierają się w przedziale od 1 200 zł do 1 900 zł. 10 procent przedstawicieli tego zawodu otrzymuje wynagrodzenie w wysokości mniejszej niż 1 200 zł. Najwyższe płace na jakie mogą liczyć astrolodzy to zarobki rzędu 3 400 zł. Powyżej tej kwoty zarabia 10% pracowników zatrudnionych na tym stanowisku.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Istnieje podział na astrologów profesjonalnych, którzy wykonują zawód astrologa i na astrologów hobbystycznych, którzy zajmują się stawianiem i interpretacją horoskopów w wolnym czasie i nie uważają tego za swój zawód.

Wymagania psychologiczne:

 • umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi
 • umiejętność wypowiadania się i słuchania
 • spostrzegawczość
 • zrównoważenie
 • dyskretność
 • uprzejmość
 • dokładność i zdolności rachunkowe
 • wnikliwość psychologiczna
 • dobra pamięć
 • wyobraźnia i zdolność logicznego myślenia

Opinie o zawodzie

O zawodzie astrologa opowiedziała nam Karolina. Ł z Warszawy, która pracuje w tym zawodzie od 10 lat:

?Praca astrologa to także ciągłe poszerzanie i pogłębianie własnej znajomości astrologii – jest to pasjonujące zajęcie na wiele dziesiątków lat. Wymaga studiowania wielu książek (przydaje się znajomość języków obcych, gdyż po polsku została wydana niewielka ilość pozycji) i zdobywania doświadczenia poprzez praktykę interpretowania horoskopów. Niezbędne są także kontakty z ludźmi: są to rozmowy z osobami zamawiającymi horoskopy, spotkania i dyskusje z innymi astrologami, udział w różnych szkoleniach, seminariach i letnich szkołach, często o zasięgu międzynarodowym. Praca ta nigdy nie jest nudna ani monotonna, ponieważ każdy człowiek i każde wydarzenie jest niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Dostarcza ona wielu satysfakcji i daje poczucie, że astrologia stanowi klucz do opisu i zrozumienia spraw, które w innym wypadku wydają się niepojęte, a często nawet bezsensowne.?

 

Źródło: katalogzawodów.pl, moja-pensja.pl, zodiak.net.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook