Zawód sprzedawca (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Kasjer sprzedawca

Nie boisz się codziennego kontaktu z klientami oraz ciężkiej pracy? Chcesz przejąć sklep po rodzicach lub otworzyć własny? Zostań sprzedawcą.

Zawód Sprzedawca

Zawód ten należy do zawodów usługowych. Osoba na tym stanowisku zajmuje się obsługą kasy fiskalnej, rozładowaniem towaru, układaniem produktów na pułkach, dbaniem o porządek w miejscu pracy oraz doradzaniem i pomocą klientom.

W dużych sklepach ta posada jest najniższym szczeblem kariery zawodowej, dlatego też, często zdarza się, że osoby na tym stanowisku awansują na szefa działu lub kierownika.

Wykształcenie Sprzedawcy

Aby zostać kasjerem sprzedawcą wystarczy wykształcenie podstawowe. Kandydaci mogą jednak udać się na szkolenie organizowane przez pracodawców lub urzędy pracy, których celem jest przygotowywanie do wykonywania zawodu.

Zakres tematyczny takiego szkolenia obejmuje kulturę zawodu, organizację pracy, odpowiedzialność materialną, kody kreskowe, podatek od wartości dodanej, budowę elektronicznych kas sklepowych, ćwiczenia z wykorzystaniem elektronicznych kas fiskalnych, zajęcia praktyczne na kasach czy techniki sprzedaży, elementy reklamy.

Rynek pracy

Rynek pracy jest dość otwarty na osoby chcące wykonywać ten zawód, ponieważ istnieje ogromna ilość placówek zatrudniających, a co więcej wciąż ich przybywa. Pracę można znaleźć zarówno w dużym supermarkecie, sieci sklepów odzieżowych, spożywczych czy z materiałami budowlanymi po mały osiedlowy sklepik ze wszystkim czy kiosk. Dodatkowo bardzo często młodzi ludzi traktują wykonywanie tego zawodu jako pracę dodatkową, w związku z tym jest ciągła rotacja i potrzeba zatrudniania kolejnych osób.

Ile zarabia kasjer sprzedawca?

Rynkowe zarobki na stanowisku kasjer sprzedawca w sklepie/dyskoncie/supermarkecie zawierąją się w przedziale od 1 400 zł do 1 700 zł. 10 procent przedstawicieli tego zawodu otrzymuje wynagrodzenie w wysokości mniejszej niż 1 100 zł. Natomiast najwyższe płace na jakie mogą liczyć kasjerzy w sklepie/dyskoncie/supermarkecie to zarobki rzędu 1 800 zł.

Dodatkowe informacje

Kandydat na stanowisko kasjera sprzedawcy powinien  być osobą uczciwą, otwartą, komunikatywną, sumienną, odpowiedzialną i dyspozycyjną. Dodatkowo ważna jest umiejętność rozmowy z klientem, która świadczy o wysokiej kulturze osobistej.

Opinie o zawodzie

Marcin N. ze Szczecina wypowiada się na temat zawodu kasjer sprzedawca.

?Pracuję w jednym ze szczecińskich dyskontów już 10 lat. Cztery lata pracowałem na kasie, obecnie jestem kierownikiem sklepu. Każdy sprzedawca pracujący na kasie napotkał jakąś sytuację, w której został w jakiś sposób poniżony. Moją receptą była uprzejmość wobec nerwowej osoby „Dziękuję, proszę, na pewno ma pan rację”. Takie terminy używane wobec agresorów bardziej ich denerwuje niż aby do nich odpyskować. Fakt faktem moja postura (190 cm,100 kg) miała wiele wspólnego, że takich osób miałem naprawdę niewiele. Ale spróbujcie to was nic nie kosztuje, a jaka satysfakcja.”

 

Źródło: zawodowe.com
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook