Zawód tatuażysta (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Tatuażysta

Obecnie zdobienie ciała jest bardzo popularnym sposobem wyrażania własnej osobowości wśród młodzieży. W związku z tym, z roku na rok tatuaże są częściej akceptowane, a osoby wykonujące taki tatuaż poszukiwani na rynku pracy.

Zawód Tatuażysta

Jest to jeden z najstarszych zawodów wykonywanych na świecie. Obecnie tatuażysta nie figuruje w oficjalnym spisie zawodów i pracuje jako artysta rysownik. Niemniej jednak cieszy się coraz większą renomą. Tatuażyści to zazwyczaj prawdziwi artyści, dlatego też coraz częściej właśnie tak są postrzegani przez społeczeństwo.

Tatuażysta to osoba, która wykonuje na ludzkim ciele tatuaże, zazwyczaj w przeznaczonych do tego miejscach, np. studiach tatuażu. Sprawdzą się artyści, którzy uwielbiają rysować, dlatego też bardzo często w tym zawodzie pracują artyści plastycy i absolwenci po szkołach plastycznych.

Zdarza się, że kandydaci podpatrują  doświadczonych kolegów.

Wykształcenie Tatuażysty

Obecnie, aby zostać tatuażystą w Polsce nie są wymagane żadne kursy czy licencje. Można jednak wyróżnić trzy ścieżki kariery. Pierwszą z nich jest zapisanie się na kurs tatuażu, gdzie pod okiem specjalistów można przejść całe szkolenie. Druga ścieżka polega na znalezieniu swojego mentora, który zgodzi się podzielić z Wami swoim doświadczeniem. Ostatnim sposobem jest żmudne budowanie swojego nazwiska. Wielu tatuażystów zaczyna od zdobienia ciała znajomych i osób, którym zostali poleceni. Z czasem otwierają własny studio.

O ile nie ma wymagań co do wykształcenia, to są to zazwyczaj osoby, które ukończyły ASP, a dokładnie kierunek  z rysunku czy malarstwa.

Opis kierunku znajdziecie na Studiowac.pl ? kierunek studiów – malarstwo

Rynek pracy

Największym uznaniem cieszą się studia tatuażu, które od wielu lat już istnieją. Są jednak małe zakłady, które mają stałych klientów i są polecani kolejnym. Często zdarza się, że tatuażyści otwierają własną działalność i pracują tylko dla siebie. Jeżeli są naprawdę dobrzy, z czasem otwierają duże salony, zatrudniają artystów i wybijają się na tym rynku.

Ile zarabia Tatuażysta?

Według portalu moja-pensja.pl, rynkowe zarobki na stanowisku tatuażysty zawierąją się w przedziale od 2 000 zł do 7 400 zł. 10 procent przedstawicieli tego zawodu otrzymuje wynagrodzenie w wysokości mniejszej niż 1 900 zł. Natomiast najwyższe płace na jakie mogą liczyć tatuażyści to zarobki rzędu 7 700 zł.

Dodatkowe informacje

Warto wspomnieć o zagrożeniach wynikających z wykonywania tego zawodu. Otóż, jeżeli pomieszczenie nie jest sterylne, to istnieje duża możliwość zarażenia się dowolną chorobą przenoszoną przez krew ? od gronkowca aż do żółtaczki czy wirusa HIV. Na szczęście coraz więcej salonów swoim wyglądem przypomina gabinety lekarskie, dzięki temu zakażenie jest zredukowane do zera.

Zdarzają się także reklamacje, zwłaszcza u klientów, którzy tatuują imiona swoich sympatii, ponieważ bywa, że np. po pół roku wracają z prośbą o usunięcie.

Trzeba również przyznać, że ogromna ilość studiów tatuażu jest konkurencją, przez co zyski są dużo mniejsze.

Opinie o zawodzie

Adrian K. z Krakowa pracuje w tym zawodzie od 2 lat.

? Jest to bardzo ciężka i odpowiedzialna praca. Jeden niezadowolony klient może zburzyć naszą pozycję na rynku. Trzeba wziąć pod uwagę również fakt, że źle zrobiony tatuaż może oszpecić naszego klienta na całe życie. Dlatego też, jeżeli ktoś nie czuje pasji i przede wszystkim nie ma talentu do rysowania, może pożegnać się z tym zawodem już na samym początku.?

Sebastian E. z Katowic jest tatuażystą od 7 lat.

?Najważniejsza jest pasja. Warto jednak przede wszystkim podglądać doświadczonych kolegów. Ciało to nie kartka, gumki nie można użyć. Swoje rysunki należy wykonywać z ogromną precyzją i poświęcić mu całego siebie, dlatego też bardzo często praca nad jednym tatuażem może trwać wiele godzin, a nawet dni? I wszystko to w jednej pozycji? Muszę również przyznać, że największą satysfakcję dają te tatuaże, które od początku do końca zaprojektowaliśmy sami.?

 

Źródło: careego.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook