Dekorator wnętrz (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawody: Dekorator wnętrz

Lubicie urządzać i projektować wnętrza? Idealnym zawodem dla Was będzie stanowisko dekoratora. Zobaczcie, czym się zajmuje, ile zarabia i jakie powinien mieć wykształcenie.

Dekorator wnętrz

Dekorator wnętrz odpowiedzialny jest za projektowanie i realizowanie wnętrz różnego rodzaju. Do jego zadań, należy m.in.:

  • ustalanie szczegółów zlecenie z klientem, uwzględniając przeznaczenie danej dekoracji i jego indywidualne preferencje,
  • przedstawienie klientowi wstępnego projektu wraz z kosztorysem jego realizacji,
  • uwzględnianie ewentualnych poprawek,
  • pozyskiwanie niezbędnych materiałów i elementów wystroju
  • rozpoczynanie aranżacji.

Dekoracja wnętrz może obejmować zmianę umeblowania, kolorów ścian, lub wzorów tapet, rodzajów oświetlenia, zasłon i firan, i wielu innych elementów. Dekorator może doradzać także w wyborze dzieł sztuki dopasowanych do stylu i warunków jakie stwarza dane pomieszczenie.

Wykształcenie

Najważniejszym wymogiem, który należy spełniać, to posiadanie wyższego wykształcenia pozyskiwanego w ramach studiów artystycznych na Akademii Sztuk Pięknych. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór kierunku projektowania wnętrz lub architektury. Opis kierunku możecie znaleźć na Studiowac.pl ? architektura wnętrz.

Potencjalni pracodawcy zwracają także szczególną uwagę na doświadczenie zawodowe kandydata, a także jego cechy personalne i ponadprzeciętny zmysł estetyczny, zdolność myślenia przestrzennego, znajomość zagadnień z zakresu architektury, urbanistyki, a nawet nauk technicznych, pozwalających na racjonalne zagospodarowanie przestrzeni zgodnie z jej przeznaczeniem

Rynek pracy

Dekoratorzy wnętrz preferują samozatrudnienie, często skupiając się także w większych zespołach. Czas i warunki pracy są uzależnione od rodzaju danego zlecenia.

Ile zarabia dekorator wnętrz

Rynkowe zarobki na stanowisku dekorator wnętrz zawierąją się w przedziale od 1 800 zł do 3 000 zł. 10 procent przedstawicieli tego zawodu otrzymuje wynagrodzenie w wysokości mniejszej niż 1 900 zł. Natomiast najwyższe płace na jakie mogą liczyć dekoratorzy wnętrz to zarobki rzędu 3 300 zł. Powyżej tej kwoty zarabia 10% pracowników zatrudnionych na tym stanowisku.

Dodatkowe informacje

Praca dekoratora odbywa się w przestrzeni pomieszczeń i budynków podlegających danemu zleceniu. Dekorator wielokrotnie korzysta także z graficznego oprogramowania komputerowego, przy opracowywaniu projektów.

Opinie o zawodzie

Monika R z Warszawy od 3 lat pracuje jako dekoratorka wnętrz?

?Witam, jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Jeżeli chcecie być architektem wnętrz, to isnieją dwie drogi – albo zdawać na ASP lub inną uczelnię kształcącą w tym kierunku, albo wybrać studia Architektury i po ich skończeniu zrobić studia podyplomowe w zakresie architektury wnętrz. Uważam, że druga opcja jest bardziej atrakcyjna – nie dość ze macie tytuł mgr. Inż. architektury, to możecie projektować nie tylko wnętrza, ale także budynki mieszkalne czy użyteczności publicznej ? większe możliwości projektowe, większe wynagrodzenie :) Plusy są takie, że na tych studiach wbrew pozorom nie ma tak ciężkich zajęć z matematyki, przedmioty są naprawdę ciekawe i twórcze :) Minusem jest to, ze MUSISZ iść na kurs rysunku bądź do prywatnego architekta, lub studenta architektury, żeby dostać się na ten kierunek. Zarówno jakbyście zdawali na wydział Architektury bądź na ASP, to takie lekcje nie są tanie, ale później po studiach wszystko się zwróci jak już zaczniecie zarabiać:) Niezależnie, która drogę wybierzecie, życzę powodzenia!”

 

Źródło: moja-pensja.pl, pracuj.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook