Arkusz egzaminacyjny na poziomie rozszerzonym składał się z dwóch części, które zawierały w sumie 30 zadań zamkniętych różnego rodzaju oraz 11 zadań otwartych, w tym 1 dłuższej odpowiedzi.
Zadania sprawdzały wiadomości oraz umiejętności w czterech obszarach: rozumienia słuchanego tekstu, rozumienia pisanego tekstu, rozpoznawania i stosowania struktur leksykalno-gramatycznych oraz tworzenia wypowiedzi pisemnej.
Za rozwiązanie wszystkich zadań zdający mógł otrzymać 50 punktów .
Analiza wyników egzaminu z języków obcych na poziomie rozszerzonym wskazuje, że absolwenci przystępujący do egzaminu z poszczególnych języków w porównywalnym stopniu opanowali umiejętność rozumienia ze słuchu, rozumienia pisanego tekstu oraz tworzenia wypowiedzi pisemnej, chociaż w przypadku trzech języków (angielski, niemiecki, hiszpański) wyraźnie słabiej opanowaną umiejętnością jest rozumienie pisanego tekstu.
Podobnie jak w latach ubiegłych najwięcej trudności przysporzyły zdającym zadania na rozpoznawanie i stosowanie struktur leksykalno-gramatycznych.
Najmniej trudności sprawiło zdającym:
- Wykonanie zadań wyboru wielokrotnego sprawdzających umiejętność selekcjonowania informacji w tekście pisanym oraz w tekście słuchanym.
- Napisanie wypracowania w pełni zgodnego z wybranym tematem.
- Stworzenie spójnej i logicznej wypowiedzi pisemnej z zachowaniem proporcjonalnego układu tekstu, w ramach określonego limitu słów.
Najwięcej trudności sprawiło zdającym:
- Uzupełnienie tekstu brakującymi zdaniami w części sprawdzającej umiejętność rozumienia pisanego tekstu.
- Umiejętność rozpoznawania związków w tekście.
- Wykonanie zadań sprawdzających umiejętność rozpoznawania i stosowania struktur leksykalno-gramatycznych. Najtrudniejsze dla zdających były zadania wymagające tłumaczenia fragmentów zdań oraz transformacje zdań. Wyższe wyniki zdający uzyskali w zadaniach, w których należało uzupełnić tekst przekształcając pojedyncze wyrazy.
Źródło: cke.edu.pl
J. Jankowska