Uczelnie wyższe (Fot.freedigitalphotos.net)

Jaka uczelnia taka kariera

Coraz bardziej zaciera się granica pomiędzy uczelnią prywatną a państwową. Studenci uważają, że znacznie większe znaczenie ma status uczelni.

Podczas badań zrobionych przed absolwenta Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej, studenci uczelni ekonomicznych publicznych i niepublicznych stwierdzili, że ważniejszy jest status uczelni mierzony pozycją szkoły w rankingach szkół wyższych, a nie forma własności. Co więcej studenci z uczelni o wyższym statusie znacznie wyżej ocenili swoje szanse zawodowe niż studenci z uczelni o niskim statusie.

Można zatem wnioskować, że osoby studiujące na uczelni o wysokim statusie lepiej oceniają sytuację na krajowym rynku pracy oraz swoje szanse na karierę. I to właśnie dlatego przejawiają oni większą chęć rozwoju zawodowego i podwyższania kwalifikacji.

Mimo iż studenci szkół państwowych lepiej ocenili sytuację na rynku pracy, to jednak mają znacznie niższą chęć rozwoju i podwyższania kwalifikacji zawodowych niż studenci szkół prywatnych.

Absolwent psychologii Krzysztof Truszkowski na podstawie badania sprawdzającego wpływ statusu uczelni oraz rodzaj własności na ocenę szans zawodowych przez studentów przedstawił takie wnioski.

? Wybierając uczelnię prywatną spotkałem się z opiniami studentów i absolwentów uczelni państwowych, że lepiej skończyć gorszą uczelnie państwową niż dobrą prywatną. Studenci uczelni prywatnych mieli inne zdanie. Zainteresowało mnie jak rodzaj uczelni i jej status wpływa na ocenę szans zawodowych studentów ? informuje autor badania.

 

Źródło: studentnews.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook