Uczelnie wyższe (Fot.freedigitalphotos.net)

Jaka uczelnia taka kariera

Coraz bardziej zaciera się granica pomiędzy uczelnią prywatną a państwową. Studenci uważają, że znacznie większe znaczenie ma status uczelni.

Podczas badań zrobionych przed absolwenta Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej, studenci uczelni ekonomicznych publicznych i niepublicznych stwierdzili, że ważniejszy jest status uczelni mierzony pozycją szkoły w rankingach szkół wyższych, a nie forma własności. Co więcej studenci z uczelni o wyższym statusie znacznie wyżej ocenili swoje szanse zawodowe niż studenci z uczelni o niskim statusie.

Można zatem wnioskować, że osoby studiujące na uczelni o wysokim statusie lepiej oceniają sytuację na krajowym rynku pracy oraz swoje szanse na karierę. I to właśnie dlatego przejawiają oni większą chęć rozwoju zawodowego i podwyższania kwalifikacji.

Mimo iż studenci szkół państwowych lepiej ocenili sytuację na rynku pracy, to jednak mają znacznie niższą chęć rozwoju i podwyższania kwalifikacji zawodowych niż studenci szkół prywatnych.

Absolwent psychologii Krzysztof Truszkowski na podstawie badania sprawdzającego wpływ statusu uczelni oraz rodzaj własności na ocenę szans zawodowych przez studentów przedstawił takie wnioski.

– Wybierając uczelnię prywatną spotkałem się z opiniami studentów i absolwentów uczelni państwowych, że lepiej skończyć gorszą uczelnie państwową niż dobrą prywatną. Studenci uczelni prywatnych mieli inne zdanie. Zainteresowało mnie jak rodzaj uczelni i jej status wpływa na ocenę szans zawodowych studentów – informuje autor badania.

 

Źródło: studentnews.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

  1. michał pisze: 2014/01/22 o 12:08

    A czy to badanie wskazywało na to jak faktycznie uczelnia przekłada się na kariere?

    (odpowiedz)
    • zigi pisze: 2014/01/27 o 20:50

      z tekstu wynika, że nie, ale czy jakieś instytuty nie przeprowadzają co roku takich badań? bo chyba na ich podstawie tworzy sie jakiekolwiek rankingi szkół wyższych…

  2. Suzi pisze: 2015/09/30 o 17:14

    Warto wybierać renomowane uczelnie to fakt, ponieważ pracodawcy potem patrzą na to z jakiej uczelni mamy papierek o ukończeniu. Często okazuje się, że lepsza uczelnia to lepsza praca, a także, że kierunek wcale nie jest w takich chwilach najważniejszy. Jednak uważam, że warto iść za tym, co nas interesuje. W końcu studia mają być także dobrą zabawą i pożytkiem dla nas samych.

    (odpowiedz)
  3. jakmar pisze: 2016/06/25 o 21:14

    Nie przesadzajmy z tymi rankingami szkół wyższych. Niektóre uczelnie zajmują wysokie pozycje, ponieważ są np. hojnymi reklamodawcami lub dobrymi przyjaciółmi członków jury. Liczą się konkrety, nie rankingi. Ja studiowałam w WSP im. J. Korczaka, której ponad 90% absolwentów jest aktywnych zawodowo. Nie oszukujmy się, nie brakuje wysoko notowanych uczelni, których absolwenci są bezrobotni, bo np. nie mają żadnych praktycznych umiejętności i swoją wiedzę mogą wykorzystać jedynie w towarzyskich dyskusjach. Dla pracodawców liczą się umiejętności, nie rankingi szkół.

    (odpowiedz)
  4. nikh pisze: 2016/08/26 o 11:32

    Zgadzam się z jakmarem – trudno zaufać niektórym uczelniom z rankingów najwyższych. Mnie na przykład przez te rankingi znajomi wyśmiewali jak wybrałam sobie wszuie w poznaniu, poszłam na dietetykę i ja pracuje w zawodzie, a oni w sklepach i w tesco po ekonomii i administracji he he XD

    (odpowiedz)
    • virgiliusz pisze: 2016/09/22 o 17:13

      @nikh widocznie masz dużo szczęścia, nie każdy ma tyle, szczególnie, że dietetyków jest już sporo. akurat z tego, co słyszałem to wszuie to dobra uczelnia (jestem z poznania) i nie ma jakiś naleciałości wyższych szkół cięcia blachy, co na prywatnych uczelniach zdaje się pojawia się często. jak dla mnie grunt to przede wszystkim patrzeć na to, czy uczelnia stawia na naukę praktyczną. jak stawia na naukę praktyczną to będzie wtedy zawód. jak nie to olać :)

  5. kondzio90 pisze: 2020/02/17 o 14:30

    Studiowałem kiedyś na uczelni państwowej, obecnie studiuję na prywatnej uczelni WSEH i widzę różnice znaczną jesli chodzi o naukę jak i o ludzi. Wykładowcy mają do Ciebie inny stosunek, bardziej indywidualny. Ja nie żałuję mojego wyboru i ciesze sie ze zmieniłem uczelnie na WSEH :) !

    (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook