Akademia Pedagogiki Specjalnej (Fot.Alina Zienowicz, wikipedia.pl)

Niski poziom nauczania na APS – uczelnia musiała zamknąć kierunek

Studenci warszawskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej zrezygnowali ze studiów podyplomowych, skarżąc się na niski poziom zajęć. Uczelnia zwróciła pieniądze i skasowała studia. Ministerstwo Nauki przyznało, że najprawdopodobniej jest to pierwszy taki przypadek.

Według słuchaczy uczelnia nie wywiązała się z programu nauczania. Realizowano mniejszą liczbę godzin niż początkowo było zapowiedziane. Najważniejsze jednak, że okazało się, iż studia nie dadzą uprawnień do pracy w zawodzie, w którym kształcą.

– Mieliśmy obietnicę od kierownika, który pracował przy powstawaniu rozporządzenia, że oferta studiów da nam odpowiednie kwalifikacje i będziemy mogli się ubiegać o pracę jako superwizorzy – mówi jeden z słuchaczy. Szybko jednak się okazało, że wymogi wobec superwizorów będą inne niż oferta studiów.

– Miały one charakter studiów doskonalących, co oznacza, że nie dawały formalnych uprawnień do pełnienia zawodu superwizora. Informacja ta była zamieszczona w dostępnych dla słuchaczy miejscach, w tym na stronie internetowej uczelni – przekonuje prof. Jarosław Rola, dziekan Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych APS.

Studenci twierdzą jednak, że prowadzący obiecywali im, że ukończenie studiów będzie jednoznaczne z uzyskaniem formalnych uprawnień do wykonywania zawodu. Dlatego też wszyscy, poza dwiema osobami złożyli wymówienia i otrzymali zwrot czesnego za drugi semestr.

– Paradoksalnie jestem zadowolony, że słuchacze podjęli taką decyzję. To znaczy, że są świadomi swoich praw i oczekiwań – mówi przewodniczący PKA prof. Marek Rocki, podkreślając zarazem, że uczelnia ma dobrą renomę. Profesor Rocki tłumaczy, że PKA dopiero w 2011 r. otrzymała uprawnienia do oceny jakości studiów podyplomowych, ale jedynie w ramach kontroli instytucjonalnej prowadzonej dla całego wydziału. – Dlatego ocen było na razie niewiele – przyznaje.

 

Źródło: gazetaprawna.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

 1. gośka pisze: 2014/01/29 o 20:48

  a czy ktoś wie czym się zajmuje ten superwizor?

  (odpowiedz)
 2. manam pisze: 2014/01/30 o 23:54

  pewnie coś nadzoruje

  (odpowiedz)
 3. gośka pisze: 2014/02/05 o 23:15

  a mnie to zastanawia

  (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook