Biologia 2011 poziom podstawowy (Fot.freedigitalphotos.net)

Biologia 2011 – wyniki matury – poziom podstawowy

Do egzaminu maturalnego z biologii na poziomie podstawowym przystąpiło 27 141 maturzystów. Średni wynik jaki został osiągnięty wynosi 46,09 %. Egzamin okazał się wyjątkowo trudny dla wszystkich typów szkół. Jest jednak nieco wyższy (46,09%) niż w roku poprzednim (45,52%).

Średnie wyniki w różnych typach szkół:

  • 48% – licea ogólnokształcące
  • 37% – licea profilowane
  • 42% – technika
  • 29% – licea uzupełniające
  • 29% – technika uzupełniające

Najlepsze wyniki uzyskali absolwenci liceów ogólnokształcących.

Dla tegorocznych maturzystów bardzo trudne okazało się określanie funkcji struktur oraz przedstawianie związków między strukturą i funkcją w organizmie człowieka.

Zadanie 5 ukazało, że większość zdających nie ma wiedzy o tym, że trzustka pełni funkcję gruczołu trawiennego przewodu pokarmowego.

Również trudnym okazało się zadanie 12, które wymagało określenia wpływu układu nerwowego współczulnego i układu przywspółczulnego  na funkcjonowanie wskazanych narządów. Błędy wynikały  z nieznajomości funkcji każdego z tych układów.

Tylko 27% potrafiła poprawnie ocenić funkcje elementów budowy ucha (zadanie 13). mimo, że takie zadania często pojawiają się w arkuszach w celu sprawdzenia podstaw programowych, maturzyści mają z nimi spore problemy.

,,Egzamin był wyjątkowo trudny. Mam nadzieję jednak, że to co napisałam wystarczy mi do zdobycia wystarczającej ilości punktów? ? mówi Asia, jedna z tegorocznych maturzystek.

 

Źródło: cke.edu.pl
Małgorzata Sierocińska

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook