Wakacje po maturze (Fot.freedigitalphotos.net)

A po maturze… czyli najdłuższe wakacje życia. Co robić?

Po roku zmagań i stresów związanych z egzaminem maturalnym każdy maturzysta potrzebuje chwili odpoczynku. Z pewnością im wszystkim należy się coś wyjątkowego. Wyjazd z przyjaciółmi, za granicę, nad morze… możliwości jest naprawdę wiele. Wakacyjne plany ustalane są skrupulatnie przez cały rok. Czy jednak całe 4 miesiące mają upłynąć na zabawie i lenistwie? Imprezować aż do października? A może warto pomyśleć o przyszłości? Zdobyć doświadczenie? Przygotować się do studenckiego życia? Przedstawimy kilka możliwości i postaramy się doradzić  jak nie zmarnować najdłuższych wakacji życia.

Odpoczynek

Mimo wszystko, błogie lenistwo jest potrzebne każdemu, a w szczególności maturzystom, którzy po ciężkich zmaganiach mogą w końcu odetchnąć z ulgą. Faktycznie swoja ukochana pierzyna kołderka, komputer i pudełko lodów to marzenia wielu ,,zmęczonych nauką?, ale czy oby na pewno na dłuższą metę można to nazwać odpoczynkiem? Powiedz sobie  ,,To najdłuższe wakacje mojego życia, chcę je jakoś zapamiętać?. Oderwij wzrok od komputera i idź korzystać z pięknej, słonecznej pogody. Spontaniczny wyjazd ze znajomymi w nieznane dotąd miejsce. A może trip po Europie? Zrób coś czego do tej pory nie robiłeś. Coś na co dotychczas miałeś zbyt mało czasu.

Nauka języka

Przeglądając wszelkie ogłoszenia o pracy, jednym z podstawowych wniosków jaki się nasuwa to taki, że ,, język to podstawa?. I nie chodzi tutaj tylko o angielski, który w dzisiejszych czasach jest traktowany jako fundament relacji międzynarodowych. Hiszpański, włoski, a może francuski? W zależności od tego co Ci się bardziej podoba, co Cię bardziej interesuje warto zainwestować wolny czas i zdobyć tę nową umiejętność. Wiele osób twierdzi, że im mniej znany język – tym lepiej. Wybór należy do Ciebie. Wystarczy jedynie odrobina motywacji, by ruszyć się domu i zapisać się na wakacyjny kurs.  Największy zainteresowaniem cieszą się intensywne miesięczne, bądź dwumiesięczne kursy, w trakcie których realizowany jest program całego semestru lub roku. Równie atrakcyjną formą jest możliwość wyjazdu za granicę. To doskonała możliwość połączenia teorii z praktyką. W tego typu szkoleniach nacisk położony jest przede wszystkim na komunikowanie się.

Wyjazd za granicę

Górskie widoki, zachody słońca na plaży, nowoczesne metropolie, a może starożytne budowle ? miejsc wartych odwiedzenia jest cała masa. Im więcej czasu i pieniędzy mamy, tym więcej zakątków świata możemy poznać. Wielu maturzystów nie może pozwolić sobie na kosztowny wyjazd w ekskluzywne miejsca. Warto jednak zauważyć, że posiadanie masy pieniędzy to nie jest warunek, by zobaczyć kawałek świata. Istnieją oferty last minute, a dla tych bardziej odważnych wystarczy jedynie hart ducha, namiot i jakikolwiek środek transportu. Wielu stwierdzi, że to właśnie takie – spontaniczne i szalone podróże są o wiele ciekawsze od zorganizowanych wczasów.

Polska

Tatry, Bałtyk, Pojezierza z przepięknymi Mazurami na czele, Bieszczady …  – długo można by wymieniać. Nasz kraj bogaty jest w wyjątkowe krajobrazy, miejsca które warto zobaczyć i w których zdecydowanie da się wypocząć. Wystarczy jedynie poczytać trochę w Internecie, bądź kupić przewodnik i wyruszyć w drogę. Dla imprezowiczów organizowana jest masa festiwali: Woodstock, Coke Live Music Festival, Heineken Open?er Festival  i wiele, wiele innych. Zapakuj więc plecak i ruszaj zwiedzać Polskę.

Praca

W okresie wiosenno ? przedwakacyjnym w witrynach sklepowych oraz na drzwiach restauracji pojawia się coraz więcej ogłoszeń ,,przyjmę maturzystę/studenta?, ,,przyjmę na okres wakacji?. W związku z piękną pogodą lokale przepełnione są gośćmi, stąd potrzeba więcej rąk do pracy. Jest to świetna oferta w szczególności dla młodych, którzy dotychczas nie mieli możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego ze względu na szkolne obowiązki. Wakacje są więc dobrą okazją do zdobycia pierwszych wpisów w CV oraz do konfrontacji z zawodowymi obowiązkami.  Warto również wziąć pod uwagę pracę za granicą. Oprócz zarobku, który można później przeznaczyć na upragniony wypoczynek, możemy podszkolić język, a przede wszystkim zdobyć nowe znajomości.

Czy warto więc przeleżeć te cztery miesiące przed komputerem? Zdecydowanie nie! Zastanów się na czym najbardziej Ci zależy? Co najbardziej lubisz? Co wspominałbyś najbardziej? Nie czekaj! Działaj!

 

Małgorzata Sierocińska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook