Harvard (Fot. Daderot, Wikipedia)

Prestiż, czyli najlepsze uczelnie na świecie

?The Times Higher Education? opublikował listę 100 uczelni, które wychwalane są przez pracowników naukowych na świecie. Zasmucić powinien nas fakt, że zabrakło wyróżnienia polskich uczelni.

 

W pierwszej dziesiątce, można zauważyć dominację placówek z USA i Wielkiej Brytanii. Za najbardziej prestiżowe uczelnie świata uznano te ze Stanów Zjednoczonych: Uniwersytet Harvarda,  Institute of Technology (MIT) oraz Uniwersytet Stanford. Na czwartym i piątym miejscu znalazły się brytyjskie uczelnie: Cambridge i Oxford.

Instytut Technologii w Massachusetts (Fot. rKenneth, wikipedia.pl)

Pierwsza uczelnia spoza USA i Wielkiej Brytanii pojawia się dopiero na 11 miejscu ? japoński Uniwersytet w Tokio. Wysoko uplasowały się uczelnie ze Szwajcarii (Politechnika ETH w Zurichu na 16 miejscu), Japonii i Kanady (Uniwersytety w Osace i Toronto).

Drugą uczelnią z Europy (po szwajcarskiej ETH) jest holenderska politechnika w Delft (42 pozycja). Dalej niemiecki Uniwersytet Ludwika Maksymiliana z Monachium (46 pozycja). Moskiewski Uniwersytet Łomonosowa (57 miejsce) reprezentował Europę Wschodnią.

 

Kryteria oceniania

Ranking reputacji uczelni wyższych The Times Higher Education sporządzono w oparciu o ponad 10 tysięcy opinii pracowników naukowych ze 133 krajów z całego świata. 25 proc. wszystkich odpowiedzi pochodziło z Ameryki Północnej, 19 proc. z Europy Zachodniej, po 10 proc. z Europy Wschodniej oraz Australii/Oceanii, 13 proc. z Azji Wschodniej.

Najbardziej reprezentowane były: nauki społeczne oraz inżynieria i technologia (po 22 proc.), nauki fizyczne (18 proc.), nauki medyczne (16 proc.), nauki biologiczne (13 proc.), nauki humanistyczne i sztuka (9 proc.).

 

Źródło: forsal.pl
J. Jankowska

 

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook