Zawód sędziego (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawody: Sędzia

Kierujecie się sprawiedliwością oraz posiadacie umiejętność analizy i wydawania osądów? Sprawdźcie zawód Sędziego i dowiedźcie się, jak nim zostać i jak wygląda jego praca na co dzień.

 

Opis zawodu

Jednym z zawodów prawniczych jest zawód sędziego, który jest funkcjonariuszem publicznym, a jego zadaniem jest wymierzanie sprawiedliwości. Jedynym ograniczeniem jest obowiązujące prawo i to na jego podstawie orzeka on winę skazanego. Sędzia na podstawie aktu oskarżenia, opinii biegłych, zeznań świadków, przedstawionych dowodów, punktu widzenia obrony musi wydać sprawiedliwy wyrok.

Decyzja sędziego w sprawie wyroku może być zakwestionowana tylko na drodze odwołania do wyższej instancji.

W związku z tym iż prawo jest naprawdę rozległą dziedziną, sądy mają wydzielone wydziały, które zajmują się orzekaniem w sprawach z zakresu prawa karnego, cywilnego, rodzinnego, opiekuńczego, pracy.

Sędzia pracuje przede wszystkim w dwóch miejscach: na sali rozpraw, gdzie rozpatruje prowadzone sprawy oraz w pokoju sędziowskim, gdzie zapoznaje się z dokumentacją. Zdarza się, że w wyjątkowych przypadkach sędzia opuszcza budynek sądu – zazwyczaj są to sprawy rodzinne.

Dobry sędzia powinien posiadać umiejętność słuchania, analizy przypadków oraz samodzielnego podejmowania odpowiedzialnych decyzji. Dodatkowo w swojej pracy nie powinien kierować się własnymi poglądami i uprzedzeniami.

 

Jak zostać sędzią (Fot.freedigitalphotos.net)Wykształcenie

Aby zostać  prawnikiem należy ukończyć studia prawnicze.

Opis kierunku znajdziecie tutaj.

Po studiach konieczna jest także aplikacja sędziowska, która trwa dwa lata. W trakcie jej trwania kandydaci mogą pracować w sądzie, otrzymując stypendium. Następnie kandydat musi zdać egzamin ze wszystkich dziedzin prawa.

Dodatkowo trzeba mieć ukończone 26 lat, posiadać obywatelstwo polskie i korzystać z pełni praw cywilnych i obywatelskich.

 

Rynek pracy

Jedynym pracodawcą sędziego może być państwo. Co więcej, ukończenie aplikacji nie jest przepustką do zawodu – etaty czekają na najlepszych. Na początku jest się asesorem – to rodzaj płatnego stażu. Do trzech lat pracy asesor jest oceniany przez sędziego prowadzącego i jeśli ocena wypadnie pozytywnie, otrzymuje z rąk prezydenta Rzeczypospolitej nominację sędziowską.

 

Ile zarabia Sędzia?

Według firmy Sedlak&Sedlak miesięczne wynagrodzenie sędziego wynosi 8 624 zł. Zarobki 50% sędziów wahają się od 7 245 zł do 9 975 zł. Premia stanowi średnio 1% pensji całkowitej sędziego, natomiast 99% to płaca podstawowa. Część sędziów otrzymuje również benefity.

Pensja uzależniona jest od stażu pracy, miejsca zatrudnienia oraz od sądu – więcej niż w sądach rejonowych zarabia się w Naczelnym Sądzie Administracyjny.

 

Dodatkowe informacje o zawodzie

Co powinno charakteryzować sędziego:

 • sprawiedliwość osądów,
 • umiejętność nawiązania kontaktu,
 • umiejętność właściwego postępowania z ludźmi,
 • umiejętność szybkiego podejmowania decyzji w sytuacjach konfliktowych,
 • duża odporność na stres,
 • zdolność empatii,
 • wytrwałość i cierpliwość,
 • brak uległości naciskom z zewnątrz.

 

Opinie o zawodzie

Marta L. z Krakowa jest studentką prawa:

„ Za mną już trzy lata studiów, które nie należą do najłatwiejszych. Tak samo jest z etapem rekrutacji – kandydatów na jedno miejsce jest naprawdę dużo. Początki są trudne, ale tak jest chyba zawsze. Czeka na Was wiele poświęceń, dużo nauki i jeszcze więcej „wkuwania” kodeksów prawnych na pamięć. To duże wyzwanie, ale moim zdaniem warto, jeśli czujecie, że to Wasz wymarzony zawód.

Marcin E. z Warszawy:

„Moje studia powoli dobiegają końca. Jestem już na piątym roku i strasznie się cieszę. Naprawdę wiele się nauczyłem i czuję się gotowy, aby zmierzyć z rynkiem pracy. Mam niestety świadomość, że zanim to nastąpi czeka mnie jeszcze aplikacja i staż – ale na szczęście to będzie sama przyjemność – czysta praktyka. Najważniejsze to tylko się dostać.”

 

Źródło: praca.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

 1. Eliza89 pisze: 2014/07/23 o 10:48

  zarabia się dużo,ale aplikacja po studiach trwająca ponad 2 lata jest mega ciężka

  (odpowiedz)
 2. Daria77 pisze: 2014/07/23 o 16:39

  Wydawanie osądów? Uwielbiam to;)

  (odpowiedz)
  • Michał90 pisze: 2014/08/04 o 14:11

   Ja jestem bardzo empatyczną osobą:)

 3. Basia pisze: 2015/06/10 o 11:38

  Hm.. tak prawo jest trudne :) Ale jeżeli osoba chce być sędzią lub prawnikiem to nim będzie. Dlaczego ? Bo wystarczą chęci. Myślicie że dobrze a nawet bardzo dobrze napisana matura to wszystko ? Wszystko to chęci. Wtedy się nie uczycie kodeksów bo jest to wasza relaksująca praca i pochłanianie wiedzy którą pragnęliście mieć. :) Ktoś narzeka na początku to powinien zmienić kierunek. Po to się robi 5 lat studiów i aplikacje aby się nauczyć. Od tego te uczelnie są. Więc niech nikt się nie zniechęca że tam jest duzo nauki. Dużo nauki jest wszędzie,

  (odpowiedz)
 4. prawnik xxi wieku pisze: 2021/10/13 o 22:21

  Tak jak Basia napisała wyżej. Jeśli pragniesz zostać prawnikiem to nim zostaniesz i mimo ogromu pracy jaki musisz w to włożyć nie odczujesz „wkuwania”, bo wiedza będzie lekko wchodziła do głowy.
  Nie rozumiem wypowiedzi studentów, że na tym kierunku studiów jest ciężko. Jeśli tak uważają to powinni zmienić kierunek i nie marnować miejsca.
  Studia są łatwe, wystarczy chcieć i czytać ze zrozumieniem.

  (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook