Zawód sędziego (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawody: Sędzia

Kierujecie się sprawiedliwością oraz posiadacie umiejętność analizy i wydawania osądów? Sprawdźcie zawód Sędziego i dowiedźcie się, jak nim zostać i jak wygląda jego praca na co dzień.

 

Opis zawodu

Jednym z zawodów prawniczych jest zawód sędziego, który jest funkcjonariuszem publicznym, a jego zadaniem jest wymierzanie sprawiedliwości. Jedynym ograniczeniem jest obowiązujące prawo i to na jego podstawie orzeka on winę skazanego. Sędzia na podstawie aktu oskarżenia, opinii biegłych, zeznań świadków, przedstawionych dowodów, punktu widzenia obrony musi wydać sprawiedliwy wyrok.

Decyzja sędziego w sprawie wyroku może być zakwestionowana tylko na drodze odwołania do wyższej instancji.

W związku z tym iż prawo jest naprawdę rozległą dziedziną, sądy mają wydzielone wydziały, które zajmują się orzekaniem w sprawach z zakresu prawa karnego, cywilnego, rodzinnego, opiekuńczego, pracy.

Sędzia pracuje przede wszystkim w dwóch miejscach: na sali rozpraw, gdzie rozpatruje prowadzone sprawy oraz w pokoju sędziowskim, gdzie zapoznaje się z dokumentacją. Zdarza się, że w wyjątkowych przypadkach sędzia opuszcza budynek sądu – zazwyczaj są to sprawy rodzinne.

Dobry sędzia powinien posiadać umiejętność słuchania, analizy przypadków oraz samodzielnego podejmowania odpowiedzialnych decyzji. Dodatkowo w swojej pracy nie powinien kierować się własnymi poglądami i uprzedzeniami.

 

Jak zostać sędzią (Fot.freedigitalphotos.net)Wykształcenie

Aby zostać  prawnikiem należy ukończyć studia prawnicze.

Opis kierunku znajdziecie tutaj.

Po studiach konieczna jest także aplikacja sędziowska, która trwa dwa lata. W trakcie jej trwania kandydaci mogą pracować w sądzie, otrzymując stypendium. Następnie kandydat musi zdać egzamin ze wszystkich dziedzin prawa.

Dodatkowo trzeba mieć ukończone 26 lat, posiadać obywatelstwo polskie i korzystać z pełni praw cywilnych i obywatelskich.

 

Rynek pracy

Jedynym pracodawcą sędziego może być państwo. Co więcej, ukończenie aplikacji nie jest przepustką do zawodu ? etaty czekają na najlepszych. Na początku jest się asesorem ? to rodzaj płatnego stażu. Do trzech lat pracy asesor jest oceniany przez sędziego prowadzącego i jeśli ocena wypadnie pozytywnie, otrzymuje z rąk prezydenta Rzeczypospolitej nominację sędziowską.

 

Ile zarabia Sędzia?

Według firmy Sedlak&Sedlak miesięczne wynagrodzenie sędziego wynosi 8 624 zł. Zarobki 50% sędziów wahają się od 7 245 zł do 9 975 zł. Premia stanowi średnio 1% pensji całkowitej sędziego, natomiast 99% to płaca podstawowa. Część sędziów otrzymuje również benefity.

Pensja uzależniona jest od stażu pracy, miejsca zatrudnienia oraz od sądu ? więcej niż w sądach rejonowych zarabia się w Naczelnym Sądzie Administracyjny.

 

Dodatkowe informacje o zawodzie

Co powinno charakteryzować sędziego:

  • sprawiedliwość osądów,
  • umiejętność nawiązania kontaktu,
  • umiejętność właściwego postępowania z ludźmi,
  • umiejętność szybkiego podejmowania decyzji w sytuacjach konfliktowych,
  • duża odporność na stres,
  • zdolność empatii,
  • wytrwałość i cierpliwość,
  • brak uległości naciskom z zewnątrz.

 

Opinie o zawodzie

Marta L. z Krakowa jest studentką prawa:

? Za mną już trzy lata studiów, które nie należą do najłatwiejszych. Tak samo jest z etapem rekrutacji ? kandydatów na jedno miejsce jest naprawdę dużo. Początki są trudne, ale tak jest chyba zawsze. Czeka na Was wiele poświęceń, dużo nauki i jeszcze więcej ?wkuwania? kodeksów prawnych na pamięć. To duże wyzwanie, ale moim zdaniem warto, jeśli czujecie, że to Wasz wymarzony zawód.?

Marcin E. z Warszawy:

?Moje studia powoli dobiegają końca. Jestem już na piątym roku i strasznie się cieszę. Naprawdę wiele się nauczyłem i czuję się gotowy, aby zmierzyć z rynkiem pracy. Mam niestety świadomość, że zanim to nastąpi czeka mnie jeszcze aplikacja i staż ? ale na szczęście to będzie sama przyjemność ? czysta praktyka. Najważniejsze to tylko się dostać.?

 

Źródło: praca.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook