stres na maturze

Walka z maturalnym stresem a hobby

Im bliżej matury, tym większy stres. Pamiętajcie jednak, że to co sprawia Wam przyjemność- pozwala się odprężyć i zrelaksować.

Każdy z Was stara się jak najlepiej przygotować do egzaminu maturalnego, który zbliża się wielkimi krokami. Staracie się opanować jak największy materiał. Niedługo zacznie się zakuwanie po nocach, coraz mniej snu i odpoczynku a tym samym coraz więcej stresu. Nie możecie zapominać, że istnieje kilka sposobów na polepszenie Waszego samopoczucia Jednym z nich jest hobby a jak to działa to zaraz wytłumaczę.

 

Wpływ hobby na nasze samopoczucie

Od dawna wiadomo, że ludzie potrzebują rozrywki, żeby normalnie funkcjonować. Większość z Was, tuż przed maturą żyje w stresie, skupiając się jedynie na nauce i egzaminie. Hobby pozwala na rozluźnienie i chociaż na chwile oderwanie się od rzeczywistości i trudów życia codziennego. Jeżeli poświęcicie trochę czasu dziennie na to co lubicie robić najbardziej, pozwolicie odpocząć zarówno swojemu ciału, jak i umysłowi.

 

Hobby a nauka

Może Wam się zdawać, że powinniście odłożyć swoje pasje w kąt, na czas przygotowań do matury. Nic bardziej mylnego. Otóż, powiniście pamiętać, że każde hobby rozwija waszą kreatywność, polepsza myślenie i koncentrację. A przecież te wszystkie czynniki wpływają na Waszą naukę.

 

Co jeżeli nie masz hobby?

Możliwe, że niektórzy z Was nie interesowali się czymś w sposób szczególny. Mogło się zdarzyć, że nie nauczyliście się nigdy grać na żadnym instrumencie, nie uprawialiście regularnie żadnych sportów, nie uczestniczyliście w różnego typu zajęciach. Po pierwsze- nic straconego. Hobby nie ma ograniczeń wiekowych. Jeżeli marzyliście kiedyś o czymś, lub nadal marzycie, to może warto właśnie teraz zacząć realizować swoje pragnienia i spróbować. Po drugie- każdy z Was na pewno ma coś co sprawia Wam większą przyjemność. Niektórzy z Was lubią słuchać muzyki, inni obejrzeć dobry film, a jeszcze inni pograć na komputerze. To wszystko również można nazwać hobby i zapewne te czynności relaksują Was, pozwalając na odpoczynek.

Hobby to możliwość odpoczynku, polepszenia pamięci, koncentracji i samopoczucia. Zatem powinniście pozwolić sobie codziennie na chwilę zapomnienia przy swojej pasji. Stres na pewno Was opuści. Dodatkowo dodam, że badania pokazują, iż osoby, które oddają się w wolnym czasie swojemu hobby, znacznie rzadziej cierpią z powodu problemów związanych ze stresem. Uciekając do zajęć, które lubimy, zapominamy chwilowo o naszych problemach i pozwalamy organizmowi na regenerację sił przed powrotem do nauki.

 

J.Jankowska

 

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook