Jak muzyka wpływa na naukę (fot.freedigitalphotos.net)Jak muzyka wpływa na naukę (fot.freedigitalphotos.net)

Zaproś Mozarta do nauki!

Jutro masz trudny egzamin, a od godziny nie możesz się skupić na czytaniu? Ciężko ci się skoncentrować w czasie nauki i nie wiesz, o czym jest mowa w podręczniku? Co chwilę odchodzisz myślami do przyjemniejszych rzeczy, jak najbliższy weekend, wypad ze znajomymi, czy świąteczne zakupy? Spróbuj sobie pomóc w polepszeniu swej koncentracji zwiększeniu efektywności nauki, słuchając muzyki!

Efekt Mozarta

Efekt Mozarta to ogólny termin, który określa wpływ muzyki w obszarze zdrowia, edukacji i szeroko pojętego komfortu psychicznego. Dlaczego akurat Mozarta? Francuski specjalista chorób uszu, Alfred Tomatis zauważył, że pośród wielu kompozytorów na przestrzeni lat, to Mozart tworzył muzykę najbogatszą w dźwięki o wysokiej częstotliwości – najlepszej dla skupienia i koncentracji.

Czego słuchać?

Już dawno badania wykazały, że słuchanie muzyki podczas nauki zwiększa jej skuteczność i sprzyja koncentracji. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy rodzaj muzyki ma taki pozytywny wpływ. Najlepsza jest muzyka klasyczna. Twórcy barokowi wykorzystywali instrumenty strunowe, które mają wysoką częstotliwość. Jeśli dodać do tego odpowiedni rytm ? zbliżony do bicia serca, czyli 60 uderzeń na minutę ? powstaje muzyka, która ?ładuje baterie? mózgowe, uaktywnia umysł i pamięć, i dodaje energii.

Co tak naprawdę daje muzyka?

Dźwięki o odpowiedniej częstotliwości i rytmie uspokajają, wyrównują pracę serca i obniżają ciśnienie krwi. Jednocześnie pobudzony jest układ immunologiczny. Ciało i umysł są ze sobą synchronizowane, a takie warunki są najlepsze dla przyswajania wiedzy.

Źródła: efektywna-nauka.pl, szybkanauka.pro

A.Szczykutowicz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook