czterolistna koniczynka (fot.freeimages.com)czterolistna koniczynka (fot.freeimages.com)

Historia czterolistnej koniczynki ? czyli jak szczęśliwie zdać maturę!

My Polacy uwielbiamy przesądy i dobre wróżby. Nawet jeżeli ktoś mówi, że nie wierzy w przepowiednie i niestraszny mu przebiegający przez drogę czarny kot, to w rzeczywistości i tak nie pogardzi kopniakiem na szczęście. 

Podobnie jest z tą biedną, niepozorną czterolistną koniczynką szukaną na łące, noszoną symbolicznie w portfelu, w uchu i w tylnej kieszeni ulubionych jeansów. Potocznie zwiastująca nomen omen dobry znak mutacja pospolitej koniczyny, pozwala ludziom wierzyć w powodzenie i uśmiech losu.

 

Jednak czy rzeczywiście tak wiele zależy od tej drobnej rośliny?

nożyczki do włosów (fot.freeimages.com)Być może pamiętasz artykuł pt. ?Maturalne przesądy? (link do artykułu). Opisywaliśmy w nim znane, niemal magiczne wręcz metody przynoszące szczęście maturzystom. Dla twardo stąpających po ziemi, komiczne często przekonania w stylu: ?skrócenie włosów jest równoznaczne ze skróceniem swojej wiedzy?, a ?majtki maturzystki powinny być koniecznie CZERWONE!? dla przystępujących do egzaminu dojrzałości, bywają jak ostatnia deska ratunku. I nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że nie dasz się ponieść manii przesądów.

Pozwól jednak Drogi Maturzysto, że zaproponuję Tobie inne, mniej inwazyjne aniżeli spanie z książką pod poduszką sztuczki, które skutecznie pomagają w przygotowaniach do egzaminu i UWAGA – mają naukowe uzasadnienie.

 

 

Gotowy? Świetnie, w takim razie zaczynajmy!

zielony zakreślacz (fot.freeimages.com)Na pierwszy ogień: POMARAŃCZ
Nie ma nic lepszego w procesie powtarzania materiału, niż wyraźne zaznaczenie w tekście najistotniejszych pojęć. Pomarańczowy zakreślacz to 82% skuteczności w zapamiętywaniu zaznaczonej frazy.

Wolisz inne kolory? Bardzo proszę, o to ich skuteczność:

  • żółty ? 81%
  • różowy- 70%
  • zielony ? 68%.

 

Skoro wspomnieliśmy już o barwie nadziei, omówmy pozostałe właściwości ZIELENI.

Kolor ten bardzo pomaga w regeneracji zmęczonych oczu, zwłaszcza kiedy ucząc się korzystasz z komputera lub gdy pomieszczenie, w którym przebywasz jest sztucznie oświetlane. Sprawisz wielki prezent swoim oczom wpatrując się jak najczęściej w zieleń naturalną oraz notując na papierze w odcieniach jasnej zieleni.

 

Postanowiłeś zrobić sobie przerwę w nauce?

sen na świeżym powietrzu (fot.freeimages.com)Ok, zatem wykorzystaj czas wolny na spacer i chłoń pełną piersią POWIETRZE. Świeże czyni cuda.

Pamiętasz przysłowie: ?Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz?? Zapewniam, iż poza swoim metaforycznym znaczeniem, maksyma ta niesie ze sobą wiele prawdy także na etapie potrzeb najniższego rzędu. Nie za długi i nie za krótki SEN pozwala organizmowi zregenerować i zebrać siły. Wypoczęty zyskasz energię by przenosić góry, no albo chociaż pagórki. A już na pewno będziesz w lepszym nastroju.

PORZĄDEK. Spokojnie nie będzie testu ?białej rękawiczki?. Jednak jeżeli zdecydujesz się poukładać notatki na swoim biurku według tematu i dat, a materiały na pulpicie komputera zamkniesz w odpowiednich podfolderach, na 100% zyskach spokój wewnętrzny. I to całkiem za darmo.

Jeśli zechcesz zastosować się do powyższych rad, nawet rozbite lustro i stado czarnych kotów przyniesie Ci szczęście. Wchodzisz w to?
Powodzenia!

Marta Bronk

 

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook