mieszkanie czy akademik? (fot.adobestock)mieszkanie czy akademik? (fot.adobestock)

Poradnik studenta: pokój do wynajęcia, czy akademik?

Po wyborze wymarzonego kierunku na uczelni, przychodzi pora na bardziej przyziemne sprawy. Wielu studentów zastanawia się nad tym, czy lepiej zdecydować się na wynajem pokoju w mieszkaniu, czy w akademiku. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, a także niosą spore koszty.

Wynajem pokoju – wygodna opcja

Współcześnie wielu studentów wyjeżdża daleko od swoich domów rodzinnych, aby rozpocząć naukę na wymarzonej uczelni. Niesie to ze sobą problem, związany z mieszkaniem. Zwykle na roku znajduje się kilku szczęśliwców, którzy nie musieli wyprowadzać się od rodziców lub po prostu posiadają własne mieszkania. Niestety w większości przypadków pojawia się konieczność wynajmu pokoju lub miejsca w akademiku. Obecnie studenci mogą przebierać w ofertach wynajmu. Na rynku znajdują się trzy główne typy ofert:

  • miejsce w pokoju (rozwiązanie najtańsze, ale najmniej komfortowe, przypominające właśnie akademik),
  • jeden, własny pokój, a obok drugi, w którym mieszka inny student,
  • całe mieszkanie do wynajęcia (zdecydowanie najdroższa opcja). 

Najbardziej opłacalny jest wynajem jednego pokoju. Zdecydowanie najlepszą sytuację mają w tym wypadku przyjaciele, którzy wspólnie wyjeżdżają na studia do innego miasta, ponieważ mogą we dwoje wynająć jedno mieszkanie i podzielić się kosztami. W pozostałych przypadkach trzeba szukać wolnego pokoju. Oczywiście konieczne jest sprawdzenie, kim są współlokatorzy, jaki prowadzą tryb życia i gdzie studiują. W ten sposób można więc poznać fajnych ludzi i prowadzić ciekawe życie studenckie. Jednocześnie własny pokój daje namiastkę prywatności i sprawia, że codzienne funkcjonowanie jest wygodne. Zobacz pokoje do wynajęcia na https://allegro.pl/kategoria/pokoje-do-wynajecia-112747

Koszt wynajmu jednego pokoju zwykle nie przekracza 800 złotych miesięcznie, a w sieci można znaleźć nawet dużo tańsze oferty. 

studentka filologii polskiej (fot.pixabay.com)

Akademik – niższe koszty, ale mniejsza prywatność

Akademik to dobre rozwiązanie dla tych osób, które chcą cieszyć się prawdziwym życiem studenckim. W większości przypadków nie ma problemu z otrzymaniem miejsca w pokoju, jednak należy wziąć pod uwagę brak prywatności. Najczęściej pokoje są dwu lub trzy osobowe, czego konsekwencją jest hałas, rozmowy i możliwe problemy z nauką oraz snem. Warto jednak pamiętać o tym, że istnieje także opcja wynajmu pokoju jednoosobowego, a cena jest zazwyczaj niższa niż w przypadku pokoju w mieszkaniu prywatnym (zwykle koszt maksymalny to 500 złotych miesięcznie). W akademiku nie ma jednak prywatnej łazienki, ani kuchni, co może sprawiać, że student cały czas czuje się tak jakby mieszkał w hotelu o niskim standardzie. Obecnie w okresie pandemii pojawiło się sporo ograniczeń, związanych z użytkowaniem akademików. W miejscu tym trzeba zakrywać nos i usta, a także poddawać się dezynfekcji, co może rodzić nieprzyjemne odczucia, ponieważ jest to miejsce zamieszkania. Właśnie dlatego w tym roku akademiki cieszą się zdecydowanie mniejszym powodzeniem. 

Co wybrać: pokój w mieszkaniu, czy akademik?

Podejmując decyzję o wynajmie pokoju w mieszkaniu lub w akademiku, warto wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe, a także sposób spędzanie wolnego czasu i ogólne potrzeby, związane na przykład z nauką oraz snem. Osoby, którym zależy na prywatności i większym spokoju, powinny wybrać mieszkanie, natomiast ci, którzy chcą zaznać prawdziwego życia studenckiego, mogą zdecydować się na akademik. 

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook