Architekt (freedigitalphotos.net)

Zawód Architekt

W obecnych czasach zawód Architekta to modne i prestiżowe zajęcie. Sprawdźcie kilka informacji o tym sposobie zarabiania na życie.

Zawód Architekt

Kim właściwie są Architekci i czym się zajmują? Otóż przede wszystkim odpowiedzialni są za ostateczny wygląd zaprojektowanego budynku.

Zawód funkcjonuje na stylu technologii, rynku inwestorskiego oraz sztuki. W XXI wieku dość istotny obok komfortu stał się wygląd. Z użycia wyszły już prostokątne budynki z szarej płyty, dlatego też Architekci cały czas tworzą wymyślne projekty przeróżnych budowli.

Znani są nie tylko w środowiskach inżynierskich, ale także artystycznych, ponieważ obecnie projekty sięgają już miana dzieł sztuki, które nie tylko mają służyć ludziom, ale także być podziwiane. Oni sami uważają swój projekt za dzieło pod którym się podpisują. Zatem mianem Architektów określa się nie tylko inżynierów, czy kierowników budowy, którzy zajmują się technicznym planowaniem budynków i nadzorem ich realizacji, lecz także artystów zajmujących się projektowaniem form i szukaniu w budowlach związku ze sztuką piękną.

Zawód ten określa elastyczność, ponieważ tematem pracy Architektów nie musi być tylko budynek. Będziecie mogli zajmować się także projektowaniem wnętrz, krajobrazu, scenografii, czy pracować w biurach designerskich.

Zanim jednak powstanie projekt, Architekci na początku konsultują się z klientami. Dowiadują się jakie są ich wymagania względem kształtu, materiałów, koloru, czy ogólnego wyglądu. Sprawdzają także, czy dany projekt będzie możliwy do zrealizowania i jakie będą koszty jego wykonania. Następnie zabierają się do pracy, czyli do przelania swojej wizji na szkice, rysunki, czy modele za pomocą odpowiednich programów i własnych zdolności artystycznych.

Dodatkowe zadania Architekta to:

  • Reprezentowanie klientów w zawieraniu umów dotyczących budowy
  • Ocena projektu
  • Doradzanie w zakresie projektowania
  • Sprawdzanie i nadzorowanie budowy

Nie każdy może zostać Architektem. Dobrego Architekta cechuje duża wyobraźnia, uzdolnienia plastyczne, wrażliwość na formę, kolor i kształty. Inna cenna umiejętność, to zdolność rysowania plastycznego i technicznego, która pozwoli na stworzenie dokładnego projektu, zgodnego z wymaganiami klienta. Potrzebna Wam także będzie wiedza z branży budowlanej dotycząca materioznawstwa oraz sztuki konstruktorskiej. W czasach komputeryzacji duże znaczenie ma także doskonała znajomość obsługi komputera oraz specjalistycznego oprogramowania, który jest niezbędny w tym zawodzie.

Czym jest właściwie architektura?

Architektura to przede wszystkim wiedza i umiejętności z zakresu budowania, projektowania, kształtowania plastycznego budynków oraz innych budowli przestrzennych. Przez wielu ludzi uważana jest za sztukę.

Szersza definicja architektury obejmuje projektowanie we wszystkich skalach. Dzieło architektury powinno odpowiadać zamierzonej funkcji, celowości technicznej, wymaganiom ekonomicznym i estetycznym.

Architektura zajmuje się sposobem rozplanowania miast i osiedli ludzkich oraz dopasowaniem ich do istniejącej przyrody i infrastruktury.

Jako dokumentacja, zazwyczaj bazuje na rysunkach, gdzie definiuje charakter budynku.

Wykształcenie Architekta

Każdy z Was, kto planuje powiązać swoją przyszłość z architekturą budynków musi ukończyć studia na kierunku architektura i urbanistyka na politechnice. Inne uczelnie także kształcą w tym kierunku, jednakże nie dają dyplomu magistra w tej dziedzinie, a jedynie stopień inżyniera. Zatem chcąc w pełni realizować się w tej pracy, po zdobyciu tytułu inżyniera czeka Was magistra na jednej z polskich politechnik.

Zobacz opis kierunku na Studiowac.plkierunek architektura i urbanistyka

Do wyboru macie także możliwość drugiego kierunku, tj. architektura wnętrz (zobacz opis kierunek architektura wnętrz na Studiowac.pl), który pozwoli Wam zajmować się projektowaniem detali w budynkach oraz konkretnych wnętrzach.

Rynek pracy

W związku z faktem, iż technika wciąż idzie do przodu, a ludziom przestały wystarczać ogólnie przyjęte wzory, rynek pracy czeka na twórczych, młodych, uzdolnionych,  pełnych pasji Architektów.

Pamiętajcie jednak, że swoje doświadczenie warto budować już na studiach, a praktyki odbyć w najlepszych miejscach, ponieważ wtedy macie większą gwarancję dobrze płatnej pracy. Dużym plusem będą także ukończone dodatkowe kursy, warsztaty, czy szkoły designerskie.

Przygotujcie się na to, że na początku czekają Was prace pomocnicze przy wykonywaniu elementów dokumentacji technicznych, abyście powoli mogli zapoznać się z zawodem i stopniowo przechodzić na kolejne, wyższe etapy.

Ile zarabia Architekt?

Według firmy HR Sedlak & Sedlak, średnie zarobki Architekta oscylują w granicach 4 700 zł., natomiast warto wspomnieć, że na początku zanim zdobędziecie doświadczenie, wprawę i kontakty to pensja będzie niższa. Na pocieszenie dodam, że zarobki dla najlepszych mogą wynosić ponad 7 000 zł.

Dodatkowe informacje o zawodzie

W zawodzie Architekta o uprawnienia architektoniczne może ubiegać się tylko osoba mająca tytuł magistra. Ci z Was którzy zdecydują się tylko na studia pierwszego stopnia, mogą ubiegać się o uprawnienia ograniczone. Efektem będzie możliwość wykonywania tylko nielicznych projektów.

Warunkiem zdobycia uprawnień jest odbycie 3-letnich praktyk, po czym będziecie mogli przystąpić do egzaminu zawodowego. Przez dwa lata czeka na Was praca przy sporządzaniu projektów, po czym ponad rok praktyki spędzicie na budowie.

Egzaminy przeprowadzane są przez okręgowe izby architektów.

Opinie o zawodzie

Poniżej przedstawiam kilka opinii o zawodzie Architekta. Jak możecie się domyślać są zarówno te pozytywne, jak i negatywne.

Andrzej Z. z Krakowa (Architekt, 10 lat doświadczenia zawodowego):

„Tak się składa, że jestem architektem. Studia skończyłem w 2006 roku, a od 2005 pracuję w zawodzie. Chciałem kilka rzeczy wyjaśnić osobom zainteresowanym – oczywiście nie jestem w 100% na bieżąco jeśli chodzi o program studiów,czy kryteria dostania się na nie- ale pracę mam cały czas, na bieżąco.
1- matematyka- bez przesady. Na studiach miałem 1 semestr matematyki, 1 czy 2 fizyki budowli, i kilka – bodajże 4- mechaniki i wytrzymałości. Warto coś na ten temat wiedzieć, ale wszystko jest praktyczne, do zastosowania i naprawdę przydaje się.
2- rysunek. Mam tu złą wiadomość, plastyka w LO nie wystarczy. Zapiszcie się na jakieś ukierunkowane zajęcia, bo bez tego ciężko. Na studiach i w pracy- wbrew temu co niektórzy piszą- przydaje się. Głównie przez to, że wyrabia wyobraźnię.
3- praca – jest ciężka, stresująca, daje dużą satysfakcję i prestiż, a pieniądze… cóż, jak to w Polsce, jest różnie.?

Architekt Anna K. z Warszawy także zechciała  podzielić się swoimi uwagami. Ma za sobą kilkuletnie doświadczenie w tym zawodzie: 

?A na studiach było tak przyjemnie…. eh :-). Przemyślcie dobrze swój wybór. Jeżeli nie jest to Wasza największa pasja w życiu, to będzie Wam BARDZO ciężko…” Dlaczego jest tak trudno? Konkurencja jest ogromna, a pracy bardzo mało. Jeśli już jest to za najniższą krajową albo niewiele więcej. Trzeba mieć bardzo dużo samozaparcia w sobie i naprawdę kochać to co się robi.” Jak wyglądały studia na tym kierunku? Na studiach poza projektami na uczelni trzeba  angażować się w konkursy i oczywiście prace po zajęciach w jakimś biurze żeby zdobyć praktyki (bezpłatne raczej :-) ) ażeby po studiach móc się pochwalić odpowiednim CV (bez tych elementów to można POMARZYĆ o jakiejkolwiek pracy). A nawet z imponującym CV aktualnie na rynku pracy jest naprawdę ciężko… Po prostu biura nie mają zleceń, ciężko im opłacić pracowników których już posiadają, a co dopiero nowych, którzy i tak nie mieliby co robić…” Jak wygląda praca Architekta? Jak już znajdzie  pracę (trzeba mieć kilka lat praktyki zanim zrobi się uprawnienia, a bez uprawnień iść na swoje to trochę lipa), to twórczy element tej pracy jest bardzo maleńki. Większość czasu to zdecydowanie mniej przyjemne rzeczy, za to ogromnie stresujące no i niemal zawsze praca po godzinach. Godziny pracy tak mniej więcej od 8 do 20, chociaż wiadomo czasem trzeba i nockę zarwać całą. I to użeranie się z inwestorem… uhhh .. kocham architekturę, ale aktualnie jestem nią tak ogromnie zmęczona, że zadaje sobie pytanie, czy to na pewno był najlepszy wybór w moim życiu? Praca, praca, rozdrażnienie, zmęczenie, brak snu… a życie mija?

Adrian S. z Gdańska, zapytany o uczelnie- odpowiedział:

?Jeśli planujecie iść na studia architektoniczne (czy to na ASP, czy na politechnikę) to polecam liceum. I teraz wszystko zależy od matury. Wiadomo szkoła się za Was nie nauczy, ale jednak patrząc na wyniki matur w poszczególnych szkołach można wyciągnąć odpowiednie wnioski. Dobrze napisana matura = większe szanse na miejsce w dobrej politechnice. Jeśli chcecie iść na ASP, to polecam licea plastyczne, bo tam oprócz normalnych przedmiotów macie przedmioty artystyczne (historię sztuki, malarstwo, rysunek i rzeźbę), które przygotują was do egzaminów wstępnych na ASP.?

Opinia ostatniej osoby, to uwagi Iwony K. z Poznania (Architekt):

?Nie jest ważne co się zdaje na maturze. Trzeba wziąć się ostro za naukę rysunku i to nie w swoich 4 kątach, tylko pójść do szkółki, która oferuje kurs dla kandydatów na studia. W Poznaniu jest wiele takich jedne tańsze, drugie droższe. Ja polecam wybierać te które mają małe grupy, gdyż wtedy prowadzący może wystarczająco skupić uwagę na naszej grupie. Odradzam miejsca gdzie są grupy powyżej 10 osób. Ja chodziłam na Podolanach, chyba na ul. Strzeszyńskiej i grupy tam były kameralne po 5 osób. Cena w normie.?

 

Zapraszamy do dyskusji w komentarzach :)

 

Źródło: uczelnie.info.pl, perspektywy.pl, wynagrodzenia.pl
J. Jankowska

 

 

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook