Zawód Geodeta (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Geodeta

Jeżeli marzycie o zawodzie Geodety, to powinniście wiedzieć, że przed Wami dużo nauki, jak również kilka lat doświadczenia w zawodzie, ażeby móc podejść do egzaminu, który pozwoli Wam zostać Geodetą Uprawnionym. Zobaczcie, czy warto…

Zawód Geodeta

Geodeta zajmuje się czynnościami powiązanymi z projektowaniem dróg, wyceną nieruchomości, zarządzaniem i obrotem nieruchomości, planowaniem przestrzennym, przebudową strukturalną rolnictwa, czy tworzeniem i prowadzeniem monitoringu środowiska.

Zadania, które wykonuje geodeta to m.in.:

 • opisywanie terenu w zakresie przestrzennego rozmieszczenia obiektów naturalnych i wytworów człowieka oraz ukształtowania terenu,
 • opisywanie złóż minerałów i wyrobisk górniczych,
 • przekształcanie struktury powierzchniowej gruntów,
 • monitorowanie środowiska i przestrzennego zagospodarowania  kraju,
 • przeniesienie projektu budowlanego w teren,
 • tworzenie map na podstawie zdjęć satelitarnych, lotniczych oraz systemów GPS.

Pracę geodety można wykonywać zarówno w terenie, jak i samodzielnie, przy biurku.

Czym właściwie jest geodezja?

Geodezja to dziedzina nauki, która opiera się na praktycznym zastosowaniu geometrii. Wyższa geodezja zajmuje się badaniem kształtu i wymiarów Ziemi, niższa zaś wyznaczaniem punktów na mniejszych przestrzeniach. Służy to z jednej strony do sprawdzania badań z zakresu wyższej geodezji, a z drugiej do celów kartografii i topografii.

Stanowiska pracy w geodezji dzieli się na dwie podstawowe grupy:

 • Asystent geodety (pomiarowy)
 • Właściwy geodeta

Właściwy geodeta może być geodetą uprawnionym lub podwykonawcą bez uprawnień., którego praca nadzorowana jest przez geodetę  uprawnionego.

Wykształcenie Geodety

Geodetą można zostać po ukończeniu techników geodezyjnego, lub po  ukończeniu studiów inżynierskich, czy magisterskich na kierunku geodezja i kartografia.

Opis kierunku na studiowac.plkierunek geodezja i kartografia

Aby zostać samodzielnym geodetą należy zdobyć uprawnienia zawodowe, które nadają tytuł geodety uprawnionego. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest posiadanie 3 letniego doświadczenia w zawodzie wykształcenia wyższego oraz  6 lat praktyki zawodowej w wypadku wykształcenia średniego.

Runek pracy

Geodeci mogą podjąć pracę w firmach geodezyjnych, budowlanych oraz w firmach poszukiwawczych. Dodatkowo, gdyby w tych miejscach Wam się nie udało, to czekają na Was stanowiska w urzędach na każdym szczeblu administracji samorządowej, czy państwowej, wydawnictwach kartograficznych i innych miejscach, gdzie trzeba sporządzać mapy terenu.

Ile zarabia Geodeta?

Według firmy HR Sedlak & Sedlak miesięczny dochód geodety wynosi 2 790 zł, Premia stanowi średnio 11% pensji całkowitej geodety, natomiast 89%, to płaca podstawowa.

Bez uprawnień wynagrodzenia nie są już tak wysokie i wynoszą ok. 2 000 zł, zwłaszcza na początku. Najlepsi zarabiają ok. 4 000 zł., zaś specjalista z uprawnieniami nawet od 6- 11 tys. zł.

Wysokość wynagrodzenia uzależniona jest także od pór roku. Geodeci zarabiają mniej w zimę, więcej na początku lata, kiedy to zaczyna się praca w terenie.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Od geodety wymaga się:

 • posiadania uprawnień niezbędnych do wykonywanie zawodu,
 • znajomości programu AutoCAD oraz innych programów graficznych,
 • znajomości obsługi urządzeń geodezyjnych,
 • znajomości prawa geodezyjnego i kartograficznego wraz z aktami wykonawczymi.

Opinie

Geodeta, Marcin M. z Warszawy wypowiedział się na temat zawodu:

?Na początku pracy można zarobić 1000-1500 zł. netto, ale jeśli ktoś ma pojęcie w tym co robi oraz ochotę, może szybko polepszyć swoje zarobki.  Faktem jest, że dopiero zdobycie uprawnień może dodać skrzydeł. Wtedy zarobki potrafią sięgać nawet 20 000 zł. Jeśli ma się swoja firmę- naprawdę nie brakuje zleceń.

Jeżeli chodzi o wykonywanie samego zawodu, to praca często jest żmudna i czasochłonna. Możliwe, że miesiącami będziecie siedzieć przed ekranem monitora, analizując mapy i zaznaczając różnego typu obiekty. To potrafi zniechęcać.?

Na temat zarobków geodety, wywiadu udzielił także Adrian R. z Warszawy.

?Praktykant jeśli zarobi 1 500 zł. to może się uważać za szczęściarza. Inżynier po studiach może liczyć na ok. 2 000 zł netto. Geodeta z 5-o letnim doświadczeniem w dużej firmie geodezyjnej obsługującej budowy, kierujący zespołem pomiarowym, to ok. 3.500 zł. Po uprawnieniach może dojść do 4 500 zł, pod warunkiem że firma ma kontrakty (zazwyczaj na umowie jest 1 500 zł. plus premie). Zarobki 6-11 tyś. to tylko za granicą. Albo chyba że ma się własną firmę i dobrą pozycję na rynku.? Zapytaliśmy, jak obecnie wyglądała sytuacja na rynku: ?Jak zaczynałem studia w 2000r. geodetów kształciły głównie AGH, PW, WAT, AR Kraków, AR Wrocław, AR Olsztyn, a każda z nich wypuszczała po 100 absolwentów geodezji dziennej rocznie… W ciągu 10 lat doszły do tego uczelnie niepubliczne, Politechnika w Koszalinie, filie uczelni państwowych… Prawda jest taka, że obecnie geodetów jest za dużo.? Drugie pytanie dotyczyło już pracy Adriana: ? Nie mam kłopotów z pracą, zaliczyłem obsługę paru budów, obecnie pracuję w urzędzie i zakładam własną firmę. Mam nadzieję, że z powodzeniem utrzymam się na rynku?

Geodetę z uprawnieniami, Marka B. z Warszawy zapytaliśmy właśnie o uprawnienia:

?Geodetom z uprawnieniami też nie jest różowo, bo zaistnieć na rynku jest niezwykle ciężko. A żeby zdać egzamin na uprawnienia trzeba tylko solidnie się nauczyć kilkudziesięciu aktów prawnych i umieć odnieść się nimi do stanu faktycznego – no i oczywiście znać rzemiosło praktycznie oraz teoretycznie w technicznym ujęciu.?

Wypowiedzi udzielił także Andrzej P. z Krakowa:

?Zanim wybierzecie ten zawód, najpierw rozejrzyjcie się, czy będziecie mieli szanse na zrobienie uprawnień. Starzy geodeci z uprawnieniami nie chcą za bardzo pomagać młodym w karierze, bo wiedzą że prędzej czy później wyhodują sobie konkurencję.? Co jeżeli się nie uda? ?Kończąc studia geodezyjne możecie szukać różnej pracy, np. w jakimś urzędzie, ale jest to praca nudna i mało płatna, albo w jakiejś firmie. Najlepiej jednak mieć uprawnienia i założyć własną działalność.?

Czy są jednak chętni do wykonywania tego zawodu wśród maturzystów?

Źródło: uczelnie.info.pl, wynagrodzenia.pl, zawodowe.com
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook