akademik (Fot.freedigitalphotos.net)

Wynajęcie pokoju w mieszkaniu, a miejsce w akademiku

Przyszli studenci zastanawiają się, czy wybrać pokój w wynajmowanym mieszkaniu, czy jednak zdecydować się na miejsce w akademiku. Nie jesteście jeszcze zdecydowani? Jeśli tak, poniżej znajdziecie krótki poradnik, który pomoże Wam w wyborze. Zobaczcie, co będzie odpowiadało Wam najbardziej!

Pokój w mieszkaniu – samodzielny, czy współdzielony?

Są dwa sposoby wynajęcia pokoju w mieszkaniu. Pierwszym z nich jest wynajęcie całego mieszkania wraz z grupą znajomych. Im więcej osób zdecyduje się na wspólne mieszkanie, tym opłaty będą niższe. Współdzieląc pokój w mieszkaniu zapłacicie jeszcze mniej, jednakże w tym wypadku Wasza prywatność zostanie ograniczona oraz w wielu wypadkach będziecie musieli liczyć się ze swoim współlokatorem. Jeżeli jednak lubicie ciągłe towarzystwo innych ludzi, umiecie w każdej kwestii znaleźć porozumienie i nie stanowi to dla Was większego problemu, to naprawdę warto. W tym wypadku pokój będziecie mieli za bardzo małe pieniądze.

Możecie także zdecydować się na osobny pokój. Opłaty będą wyższe, jednak będziecie mogli pozwolić sobie na większą swobodę, prywatność i wygodę.

Jeśli zdecydujesz się na wynajęcie mieszkania lub pokoju, koniecznie sprawdź jak należy dobrze przygotować umowę najmu:

Akademik jako plan awaryjny? Sprawdź czy Ci przysługuje!

Akademik, inaczej dom akademicki, to miejsce zakwaterowania studentów w czasie studiów wyższych, będący pod nadzorem jednej, lub kilku uczelni z danego miasta. Zanim zdecydujecie się na to miejsce, przeczytajcie jak wygląda życie codzienne w akademiku oraz jakie warunki muszą być spełnione, żeby dostać pokój.

Warunki dostania miejsca w akademiku:

 • każdy wydział dostaje pulę miejsc w akademiku do wykorzystania,
 • przyznawanie miejsca opiera się na wysokości dochodu netto w rodzinie na osobę,
 • niektóre uczelnie biorą pod uwagę odległość miejsca zamieszkania od miasta w którym podejmiecie studia,
 • należy złożyć podanie o miejsce (w każdej uczelni zostaje podany termin składania takich podań),
 • często o przyjęciu decyduje również data złożenia podania, więc nie warto z tym czekać do ostatniej chwili! Szczególnie jeśli nie masz jeszcze pewnego mieszkania, warto na wszelki wypadek zagwarantować sobie miejsce w akademiku jak plan awaryjny, w innym przypadku pierwsze miesiące mogą być dość trudne…

Szczegółowy spis dokumentów potrzebnych do ubiegania się o akademik otrzymasz w swoim dziekanacie, najczęściej będą to:

 • Formularz (do pobrania z Internetu)
 • Zaświadczenie o dochodach brutto na członka rodziny w gospodarstwie domowym studenta. Uwzględnia się w nim dochody wszystkich osób, w tym samego studenta, obojga jego rodziców i pełnoletnie rodzeństwo (o ile zameldowani są jeszcze u rodziców). Zaświadczenie może być wystawione przez Urząd Skarbowy, lub może być wymagana kopia zeznania podatkowego (PIT). Najczęściej na zaświadczeniu będzie dochód brutto, podatek, składki na ubezpieczenia. Jeśli wymagane jest zaświadczenie z Urzędu Skarbowego, ważne jest by upewnić się z jaką datą ma być wystawione, często nie może być wystawione wcześniej jak miesiąc przed złożeniem dokumentów, inaczej będzie uznane za przedawnione.

Dodatkowo mogą być wymagane:

 • Dokument stwierdzający wiek rodzeństwa (jeśli student ma rodzeństwo)
 • Zaświadczenie ze szkół rodzeństwa o pobieraniu nauki przez rodzeństwo

Oraz w wyjątkowych sytuacjach:

 • Zaświadczenie o dochodowości rocznej gospodarstwa z Urzędu Gminy (jeśli rodzice prowadzą gospodarstwo rolne)
 • Jeśli rodzice są po rozwodzie – ksero wyroku sądu oraz zaświadczenie o aktualnej wysokości alimentów
 • Jeśli któreś z rodziców nie żyje – ksero aktu zgonu
 • Jeśli któreś z rodziców straciło pracę – zaświadczenie z Urzędu Pracy o bezrobociu
 • Zaświadczenie z Urzędu Gminy o posiadaniu lub nie przez rodzinę gospodarstwa rolnego lub oświadczenie
 • Zaświadczenie z ZUS-u lub KRUS-u o wszelkich dotacjach /Zasiłkach, chorobowych/ na rodzinę, które nie są opodatkowane
 • Jeśli rodzic prowadzi działalność gospodarczą – zaświadczenie o deklarowanym dochodzie, podatku dochodowym oraz wysokości składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne

Plusy i minusy mieszkania w akademiku

Akademiki najczęściej położone są w miejscach z dobrym dojazdem do szkoły, lub nieopodal. Do przyznania są pokoje jednoosobowe, dwuosobowe i trzyosobowe. Jeżeli chodzi o ceny, to z pewnością zapłacicie mniej niż przy wynajęciu pokoju w mieszkaniu. Najczęściej nie przekraczają 500-800 zł, a im więcej osób w pokoju, tym ceny są niższe. Pokoje jednoosobowe są zazwyczaj droższe. Niektóre akademiki, pokoje jednoosobowe dają osobom niepełnosprawnym.

Więcej o kosztach dowiecie się szukając informacji o danym akademiku czy mieście w Internecie. Rekomendujemy w pierwszej kolejności zapisanie się do grup FB, sprawdzenie filmików YouTube czy po prostu udanie się do akademika i podpytanie studentów, którzy tam mieszkają. Poniżej prezentujemy przykładowy film z YouTube porównujący koszty mieszkania w akademiku z kosztami wynajęcia mieszkania:

Jeżeli już zdecydujecie się na mieszkanie w akademiku i spełnicie warunki dostania takiego miejsca, to powinniście także przeczytać, jak wygląda przeciętny dzień w w tym miejscu. Obecnie jest naprawdę wiele stereotypów. Mówi się, że standard pokoi często może przerazić, że studenci urządzają codzienne imprezy, że brak prywatności, że nie ma spokoju i możliwości nauki. Oczywiście nie możecie tak na to patrzeć.

Imprezy są, jednak nie dość, że może to ułatwić poznanie nowych osób, to pamiętajcie, że studenci też muszą się uczyć i tego typu zdarzenia nie są na porządku dziennym. Po godzinie 22 jest cisza nocna, więc mimo że ktoś będzie chciał się pobawić w pokoju obok, to niekoniecznie musi zachowywać się głośno.

Warte podkreślenia jest, że na imprezach można poznać osoby z wyższych roczników, których znajomość może niejednokrotnie przydać się nam podczas studiów. Nie bez przyczyny osoby mieszkające w akademikach często znają pytania egzaminacyjne z poprzednich lat, najlepiej wiedzą na jakie zajęcia najlepiej się zapisywać, czy jak sprawniej przygotować się do egzaminu do danego profesora. 

Na chwilę obecną standard pokojów również bardzo się poprawił. Budynki są ciągle odnawiane, tak aby zapewnić jak najlepsze warunki. Rzeczywiście musicie się liczyć z ograniczeniem prywatności w takim miejscu, jednakże nie ma co wyolbrzymiać.

Dowiedz się kim jesteś a dowiesz się gdzie Ci będzie lepiej!

Wady mieszkania w akademiku są, tak samo jak i zalety. Po pierwsze nie wiecie z kim będziecie dzielić pokój i czy współlokator będzie Wam odpowiadał. Poza tym obecność tylu ludzi w jednym miejscu może niektórych przerażać. Jednak naszym zdaniem nie ma co negatywnie nastawiać się do akademików, bo być może będzie to miejsce, w którym spędzicie najlepsze dni swojego życia oraz zawrzecie przyjaźnie na długie lata. Akademik uczy otwartości na różnych ludzi, gotowości do zmiany i umiejętności chodzenia na kompromisy. To czasami potrafi bardziej przydać się w dorosłym życiu, niż same studia.

Ciągle się wahasz? Obejrzyj poniższy filmik przygotowany przez autorów kanału JASNA STRONA na YT. Z pewnością pomoże Ci w wyborze! ;)

Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby przetrwać w akademiku (źródło: JASNA STRONA)

Decyzja, co wybrać należy do Was. Bardzo wiele zależy od tego jakimi ludźmi jesteście oraz na czym zależy Wam najbardziej. Jeżeli wolicie więcej prywatności, spokoju i ciszy to radzimy wybrać pokój w mieszkaniu. Natomiast chcąc poznać nowych ludzi orz zaoszczędzić trochę pieniędzy, zdecydujcie się na drugą opcję.

J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook