akademik (Fot.freedigitalphotos.net)

Wynajęcie pokoju w mieszkaniu, a miejsce w akademiku

Przyszli studenci zastanawiają się, czy wybrać pokój w wynajmowanym mieszkaniu, czy jednak zdecydować się na miejsce w akademiku. Zobaczcie, co będzie odpowiadało Wam najbardziej.

Pokój w mieszkaniu

Są dwa sposoby wynajęcia pokoju w mieszkaniu. Pierwszym z nich jest wynajęcie całego mieszkania wraz z grupą znajomych. Im więcej osób zdecyduje się na wspólne mieszkanie, tym opłaty będą niższe. Współdzieląc pokój w mieszkaniu zapłacicie jeszcze mniej, jednakże w tym wypadku Wasza prywatność zostanie ograniczona oraz w wielu wypadkach będziecie musieli liczyć się ze swoim współlokatorem. Jeżeli jednak lubicie ciągłe towarzystwo innych ludzi, umiecie w każdej kwestii znaleźć porozumienie i nie stanowi to dla Was większego problemu, to naprawdę warto. W tym wypadku pokój będziecie mieli za bardzo małe pieniądze.

Możecie także zdecydować się na osobny pokój. Opłaty będą wyższe, jednak będziecie mogli pozwolić sobie na większą swobodę, prywatność i wygodę.

Akademik

Akademik, inaczej dom akademicki, to miejsce zakwaterowania studentów w czasie studiów wyższych, będący pod nadzorem jednej, lub kilku uczelni z danego miasta. Zanim zdecydujecie się na to miejsce, przeczytajcie jak wygląda życie codzienne w akademiku oraz jakie warunki muszą być spełnione, żeby dostać pokój.

Warunki dostania miejsca w akademiku:

 • każdy wydział dostaje pulę miejsc w akademiku do wykorzystania,
 • należy złożyć podanie o miejsce (w każdej uczelni zostaje podany termin składania takich podań),
 • przyznawanie miejsca opiera się na wysokości dochodu netto w rodzinie na osobę,
 • niektóre uczelnie biorą pod uwagę odległość miejsca zamieszkania od miasta w którym podejmiecie studia,

Dokumenty potrzebne do ubiegania się o akademik:

 • Formularz (do pobrania z Internetu)
 • Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodach brutto za cały 2008r studenta , obojga rodziców i pełnoletnie, uczące się rodzeństwo. Zaświadczenia powinny zawierać: dochód brutto, podatek, składki na ubezpieczenia. Zaświadczenie wystawione musi być z datą po 15.05.2009r
 • Jeśli student ma rodzeństwo – dokument stwierdzający wiek rodzeństwa
 • Zaświadczenie ze szkół o pobieraniu nauki przez rodzeństwo
 • Jeśli rodzice prowadzą gospodarstwo rolne – zaświadczenie o dochodowości rocznej gospodarstwa z Urzędu Gminy
 • Jeśli rodzice są po rozwodzie – ksero wyroku sądu oraz zaświadczenie o aktualnej wysokości alimentów
 • Jeśli któreś z rodziców nie żyje –ksero aktu zgonu
 • Jeśli któreś z rodziców straciło pracę – zaświadczenie z Urzędu Pracy o bezrobociu
 • Zaświadczenie z Urzędu Gminy o posiadaniu lub nie przez rodzinę gospodarstwa rolnego lub oświadczenie
 • Zaświadczenie z ZUS-u lub KRUS-u o wszelkich dotacjach /Zasiłkach, chorobowych/ na rodzinę, które nie są opodatkowane
 • Jeśli rodzic prowadzi działalność gospodarczą – zaświadczenie o deklarowanym dochodzie, podatku dochodowym oraz wysokości składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne

Akademiki najczęściej położone są w miejscach z dobrym dojazdem do szkoły, lub nieopodal. Do przyznania są pokoje jednoosobowe, dwuosobowe i trzyosobowe. Jeżeli chodzi o ceny, to z pewnością zapłacicie mniej niż przy wynajęciu pokoju w mieszkaniu. Najczęściej nie przekraczają 400 zł, a im więcej osób w pokoju, tym ceny są niższe. Pokoje jednoosobowe są zazwyczaj droższe. Niektóre akademiki, pokoje jednoosobowe dają osobom niepełnosprawnym.

Jeżeli już zdecydujecie się na mieszkanie w akademiku i spełnicie warunki dostania takiego miejsca, to powinniście także przeczytać, jak wygląda przeciętny dzień w w tym miejscu. Obecnie jest naprawdę wiele stereotypów. Mówi się, że standard pokoi często może przerazić, że studenci urządzają codzienne imprezy, że brak prywatności, że nie ma spokoju i możliwości nauki. Oczywiście nie możecie tak na to patrzeć. Na chwilę obecną standard pokojów bardzo się poprawił. Budynki są ciągle odnawiane, tak aby zapewnić jak najlepsze warunki. Rzeczywiście musicie się liczyć z ograniczeniem prywatności w takim miejscu, jednakże nie ma co wyolbrzymiać. Imprezy są, jednak nie dość, że może to ułatwić poznanie nowych osób, to jpamiętajcie, że studenci też muszą się uczyć i tego typu zdarzenia nie są na porządku dziennym. Dodatkowo po godzinie 22 jest cisza nocna, więc mimo że ktoś będzie chciał się pobawić w pokoju obok, to niekoniecznie musi zachowywać się głośno.

Wady mieszkania w akademiku są, tak samo jak i zalety. Po pierwsze nie wiecie z kim będziecie dzielić pokój i czy współlokator będzie Wam odpowiadał. Poza tym obecność tylu ludzi w jednym miejscu może niektórych przerażać. Jednak naszym zdaniem nie ma co negatywnie nastawiać się do akademików, bo być może będzie to miejsce, w którym spędzicie najlepsze dni swojego życia oraz zawrzecie przyjaźnie na długie lata.

Decyzja, co wybrać należy do Was. Bardzo wiele zależy od tego jakimi ludźmi jesteście oraz na czym zależy Wam najbardziej. Jeżeli wolicie więcej prywatności, spokoju i ciszy to radzimy wybrać pokój w mieszkaniu. Natomiast chcąc poznać nowych ludzi orz zaoszczędzić trochę pieniędzy, zdecydujcie się na drugą opcję.

 

Źródło: gazeta.pl

J. Jankowska

 

Komentarze:

 1. Anna pisze: 2013/03/26 o 13:07

  ja jeżeli już to bym wolała pokój jedno osobwy

  (odpowiedz)
  • Aniela pisze: 2013/04/03 o 21:17

   a ja właśnie chciałabym mieszkać z kimś w pokoju,aby nie czuć się samotną

 2. lll pisze: 2013/05/25 o 00:02

  hHahHhakt zgonu, rodzenstwo.. no co jeszcze… chory kraj

  (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook