Przedstawiciel medyczny (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Przedstawiciel medyczny

Niektórzy uważają, że zawód przedstawiciela handlowego, jest jednym z najgorszych, jakie można wykonywać. Co jednak wiecie o pokrewnym zawodzie, czyli Przedstawicielu medycznym?

Zawód Przedstawiciel medyczny

Pierwsze skojarzenie z tym zawodem, to przedstawiciel handlowy, tylko że w branży medycznej. Po części jest to prawda. Przedstawiciel medyczny to reprezentant firmy farmaceutycznej lub wytwarzającej różnego rodzaju sprzęt i artykuły medyczne.  Zadaniem takiego przedstawiciela jest sprzedaż i promocja produktów firmy, która reprezentuje. Podstawowym zadaniem jest nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z lekarzami, dyrektorami szpitali, pracownikami aptek oraz przedstawicielami środowiska medycznego i farmaceutycznego.

Oprócz sprzedaży i promocji, jednym z najważniejszych zadań przedstawiciela medycznego jest pełnienie funkcji doradcy lekarza- dostarcza mu informacje o lekach, zachęca do ich stosowania, przekazuje materiały informacyjne oraz literaturę naukową, zawiadamia o organizowanych konferencjach naukowych czy sympozjach.

Wykształcenie Przedstawiciela medycznego

Od przedstawiciela medycznego wymaga się ogólnej wiedzy z zakresu medycyny. O ile nie ma kierunków studiów, które kształcą w tym zawodzie, to tak zwane kierunki biosciences umożliwiają pracę jako przedstawiciel medyczny.

Niżej wymienione kierunki, których opis możecie znaleźć na stronie studiowac.pl, to właśnie tak zwane kierunki bioscences:

Rynek pracy

Zawód przedstawiciela medycznego osiągnął stabilizację na rynku pracy. Spowodowane jest to kilkoma czynnikami. Po pierwsze można zauważyć ogromny rozwój branży farmaceutycznej, po drugie zwiększenie popytu na wyroby farmaceutyczne i medyczne.

Praca w tym zawodzie, to także szanse dużego rozwoju. Stanowisko przedstawiciela to dopiero początek kariery. Po ok. 3 letnim stażu pracy, zgromadzeniu doświadczenia i pogłębieniu wiedzy zaczyna się wspinaczka na coraz wyższe stopnie drabiny swojej kariery. Do wyboru są trzy kierunki, którymi będzie mogli podążać. Pierwsza związana jest z działem trenerskim– można więc zostać wspierającym i uczącym młodszych stażem kolegów trenerem. Druga łączy się z techniką sprzedaży i umożliwia zajęcie stanowiska menagera średniego szczebla, a następnie regionalnego kierownika sprzedaży. Trzecia z dróg awansu to zarządzanie samym produktem, a więc awansowanie na kierownika ds. kluczowych klientów, a w dalszej kolejności kierownika produktu.

Oczywiście na tym nie kończy się wspinaczka w drodze na szczyt. Większość firm to koncerny międzynarodowe. Istnieje zatem możliwość wyjścia na rynek zagraniczny, czy zdobycia stanowiska w centrali firmy.

Ile zarabia Przedstawiciel medyczny?

Według firmy HR Sedlak&Sedlak miesięczne wynagrodzenie przedstawiciela medycznego wynosi 6 000 zł. Zarobki 50 % przedstawicieli medycznych wahają się od 4 450 zł do 8 600 zł.

W dużej mierze wynagrodzenie uzależnione jest od firmy, w której zatrudniony jest przedstawiciel medyczny. Dodatkowe osoba wykonująca ten zawód dostaje służbowy samochód, laptop, telefon komórkowy, może również liczyć na zaplecze socjalne oraz udział w szkoleniach.

Dodatkowe informacje

Od przedstawicieli medycznych wymaga się nie tylko wykształcenia, ale również wielu innych umiejętności, które pozwolą realizować się w tym zawodzie. Zalicza się do nich: dynamizm, chęć nauki, samodzielność, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, umiejętność planowania swojego czasu, elastyczność, miła aparycja, dyspozycyjność, operatywność. Istotne jest także posiadanie umiejętności negocjacyjnych oraz znajomość technik sprzedaży. Ciągłe wyjazdy nie tylko na terenie kraju wymagają posiadania prawa jazdy oraz znajomości języków obcych- głównie języka angielskiego.

Opinie o zawodzie

Karol M. z Warszawy od 7 lat pracuje w zawodzie przedstawiciela medycznego. Zobaczcie co chce Wam przekazać.

?Wykonywanie tej pracy to kwestia charakteru. Osoby nieśmiałe, czy bojaźliwe na pewno sobie nie poradzą. Obecnie pracuję już w biurze jako trener, jednakże wcześniej współpracowałem z najlepszymi lekarzami, więc oprócz kultury osobistej i ogromnej determinacji istotna także była pewność siebie. Chwaląc wykonywanie tego zawodu, mogę powiedzieć, że miałem naprawdę bardzo dużo wolnego czasu, który mogłem poświęcić na różne inne obowiązki. Wiele zależy od umiejętności organizacji dnia. Obecnie pracując już w biurze, właśnie tej wolności najbardziej mi brak. Teraz mam stałe godziny pracy i muszę się tego trzymać.?

Justyna R. z Wrocławia wykonuje ten zawód od 7 miesięcy:

?Musicie być bardzo stanowczy oraz posiadać umiejętność szybkiego nawiązywania kontaktów. Bez tego nie przejdziecie nawet pozytywnie etapu rekrutacji, ponieważ o ile podczas takiej rozmowy nie usłyszycie wiele pytań, to zostaniecie poddani bacznej obserwacji.?

Krzysztof G. z Warszawy pracuje w tym zawodzie ponad rok:

?Zarobki uzależnione są od sprzedanych leków- im więcej sprzedacie, tym większa pensja. Bardzo ważne jest, aby osoby wykonujące zawód przedstawiciela medycznego znały doskonale język angielski, a także wykazywały się wysoką komunikatywnością. Jest to jeden z najważniejszych cech osobowości. Oprócz tego przedstawiciel medyczny powinien wykazywać się wysoką odpowiedzialnością, odpornością na stres oraz elastycznością i dyspozycyjnością.?

 

Źródło: uczelnie.info.pl, wynagrodzenia.pl
J. Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook