komornik (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawody: Komornik

Zawód komornika kojarzony jest z zajęciem nieprzyjemnym i trudnym. Mówi się także o wysokich zarobkach. Czy tak jest?

Zawód Komornik

Zadaniem Komornika jest rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego, które polega na ściągnięciu na rzecz wierzyciela należności od dłużnika. Podstawą do rozpoczęcia tych działań są dla niego wyroki i nakazy sądowe oraz akty notarialne.

Komornik stara się znaleźć najskuteczniejszy i najszybszy sposób odzyskania należności (rozłożenie wierzytelności na raty, zajęcie konta bankowego, zajmowanie majątku do licytacji). Jeśli dłużnik w określonym czasie nie spłaci zasądzonej kwoty, komornik wycenia wartość majątku ruchomego i nieruchomego, który zostaje przeznaczony do sprzedaży- organizowana jest wówczas licytacja, a uzyskane w ten sposób pieniądze przekazywane są wierzycielom.

Wykształcenie Komornika

Należy ukończyć studia prawnicze i dysponować tytułem magistra.

Opis kierunku możecie znaleźć na Studiowac.pl- kierunek prawo

Pozostałe wymogi to:

 • należy posiadać obywatelstwo polskie i mieć ukończone 26 lat;
 • kandydat musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych jak również posiadać nieposzlakowana opinię;
 • osoba nie może być podejrzana o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego ani o przestępstwo skarbowe;
 • osoba musi być zdolna ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków komornika;
 • odbyła aplikację komorniczą i złożyła egzamin komorniczy
 • pracowała w charakterze asesora komorniczego co najmniej 2 lata

Rynek pracy

Miejscem pracy komornika jest kancelaria komornicza, pracująca na rzecz danego Sądu Rejonowego. Decydując się na wybór tego zawodu należy pamiętać o tym, że liczba komorników w Polsce jest stosunkowo niewielka i ściśle określona ? miejsce pracy można znaleźć dopiero wówczas, gdy zwolni się jedno z istniejących stanowisk lub Ministerstwo Sprawiedliwości podejmie decyzję o zwiększeniu liczby miejsc pracy.

Ile zarabia Komornik?

Według strony moja-pensja.pl, rynkowe zarobki na stanowisku komornik sądowy zawierają się w przedziale od 2 4000 zł. do 3 4300 zł. 10 procent przedstawicieli tego zawodu otrzymuje wynagrodzenie w wysokości mniejszej niż 6 000 zł. Natomiast najwyższe płace na jakie mogą liczyć komornicy sądowi to zarobki rzędu 40 000 zł.

W przypadku aplikantów zarobki wynoszą najczęściej od ok. 2 tys. zł. do ponad 4 tys. zł. brutto. Osoby po egzaminie komorniczym, które pracują na stanowisku asesora komorniczego zarabiają ok. 5-6 tys. zł. brutto. Zarobki komornika są oczywiście wyższe i nie można określić ich górnej granicy.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Cechy charakteru potrzebne do wykonywania tego zawodu, to:

 • odporność na stres
 • silna psychika
 • opanowanie
 • stanowczość
 • zdecydowanie
 • zorganizowanie
 • umiejętność podejmowania szybkich decyzji

Opinie o zawodzie

Arek N. ze Szczecina jest komornikiem od 2 lat:

?W opinii wielu ludzi komornik jest wredny- bardzo mylne stwierdzenie. Bowiem komornik osobiście nie ściąga długów, a za pośrednictwem firm egzekwujących wierzytelności. Jego praca w wielu przypadkach ogranicza się do wysłania pisma przykładowo zadłużonego szpitala o zwrot długu po czym od każdej transakcji bierze stosowny procent- np.: od 200tyś/zł. jakieś 10% i z czystym sumieniem może sobie powiedzieć: „W tym miesiącu już nie pracuje…a co??

 

Źródło: zawodowe.com, moja-pensja.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook