Matura 2013 Geografia (Fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2013 ? geografia podstawowa ? arkusze maturalne

W dniu 14 maja maturzyści przystąpili do matury z Geografii.  Tego samego dnia była zdawana zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym. Sprawdźcie z czym przyszło zmierzyć się na egzaminie absolwentom szkół średnich.

Tematy

Maturzyści mieli do uzupełnienia 31 zadań. Do arkusza była także dołączona mapa. Pierwsze 10 zadań opierało się właśnie na analizie tej mapy. Był to fragment Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Pytania sprawdzały wiedzę uczniów na temat tego regionu, umiejętność obliczania wysokości względnej oraz wysokości Słońca w momencie górowania. To tylko niektóre zadania.

W zadaniu 11 należało uzupełnić zdania wzorując się na przedstawionych planach lodowców. W zadaniu 14 trzeba było dopasować nazwę masy powietrza atmosferycznego na podstawie opisów pogody w Polsce. Pozostałe zadania dotyczyły rozróżniania klimatu, wzorowania się na tabelach i mapach klimatycznych, rzeźby wyznaczonych obszarów, ludności w Polsce,  gospodarki Polski i sytuacji demograficznej.

W zadaniu 24 należało określić gęstość zaludnienia w Afryce oraz podać czynnik, który ma największy wpływ na stan ludności w tym kraju. W zadaniu 26 maturzyści podali przyczyny rozwoju energetyki jądrowej w Japonii oraz  jej dwie zalety. Kolejne zadanie dotyczyło PKB w wybranych krajach.

Wszystkie zadania znajdziecie w arkuszu egzaminacyjnym.

Opinie

Według opinii maturzystów, egzamin z geografii był dość łatwy. Jeżeli tylko kojarzyło się obszar Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, to pozostałe zadania również nie sprawiały problemu.

?Najbardziej obawiałem się dołączonej mapki. Na szczęście ten obszar Polski opanowałem dość dobrze, dlatego też myślę, że wynik całej matury będzie zadowalający?– mówi Janek z Łomży.

Zobacz arkusz online

 

Źródło: cke.edu.pl
J. Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook