Matura 2013, biologia (Fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2013 ? biologia podstawowa ? arkusze maturalne

Matura z Biologii na poziomie podstawowym była zdawana 17 maja. Innym egzaminem, zdawanym tego samego dnia, była Historia. Zobaczcie z czym musieli sobie poradzić tegoroczni maturzyści.

Tematy

Matura z biologii na poziomie podstawowym składała się z 29 zadań. Egzamin sprawdzał znajomość mitochondriów, rodzajów nabłonków jednowarstwowych, tkanki mięśniowej gładkiej, budowy kręgosłupa, miednicy, czy serca. W zadaniu 8 należało wyjaśnić, dlaczego wprowadzenie stentu do tętnicy wieńcowej zmniejsza ryzyko martwicy mięśnia sercowego. Zadania 9 i 10 dotyczyły procesu oddawania ciepła przez organizm. W zadaniu 13 przedstawiono trzy główne naczynia krwionośne wątroby. Zadnie 19 poświęcone było przeszczepom narządów. Od zadania 20 można było spotkać zagadnienia z genetyki oraz zależności międzygatunkowych.

W ostatnim zadaniu należało przedstawić argumenty „za” i „przeciw” rozwojowi energetyki jądrowej, biorąc pod uwagę możliwe skutki dla środowiska przyrodniczego.

Opinie

Według maturzystów pytania z genetyki i ekologii były dość łatwe. Jedynie problem sprawiły zadania z fizjologii człowieka, np. zadanie 1 o mitochondriach, które było podobne do zadania na maturze rozszerzonej w 2011 roku.

Zobacz arkusz online

 

Źródło: cke.edu.pl
J. Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook