Kalifornijski Instytut Technologiczny (Fot.Dhilung, wikipedia.pl)

Ranking brytyjskiego tygodnika Times Higher Education

Powstało zestawienie 400 najlepszych uczelni świata, przygotowane przez brytyjski tygodnik Times Higher Education. W rankingu znalazła się jedna uczelnia z Polski – Uniwersytet Warszawski, który zajął miejsce w pierwszej połowie czwartej setki.

W ubiegłorocznym zestawieniu oprócz Uniwersytet Warszawskiego, Polskę reprezentował jeszcze Uniwersytet Jagielloński.

Czołówkę rankingu zdominowały uczelnie amerykańskie. W pierwszej dwudziestce było ich aż piętnaście. Pierwsze miejsce zajął Kalifornijski Instytut Technologiczny (Caltech), a na drugim miejscu był Uniwersytet Harvarda. Jeśli chodzi o Europę prym wiodą brytyjskie uczelnie: Oksford (3. miejsce na świecie), Cambridge (7. miejsce) oraz Imperial College London (10. miejsce).

W rankingu brane były pod uwagę takie wyznaczniki, jak środowisko kształcenia, badania, cytowania, znaczenie uczelni w środowisku międzynarodowym oraz innowacyjność i współpraca z przemysłem.

Spośród polskich uczelni jedynie Uniwersytet Warszawski znalazł się w rankingu i zajął miejsce w grupie z numerami 301-350 (w rankingu odleglejsze miejsca podawane są grupowo, bez wyznaczania dokładnego numeru). To awans w porównaniu z ubiegłym rokiem – wtedy UW zajął miejsce pod koniec czwartej setki.

UW został najwyżej oceniony w kategorii cytowań (71 pkt. na 100), gorzej wypadło jego znaczenie w środowisku międzynarodowym (prawie 43 pkt.), przychody z przemysłu (28 pkt.), kształcenie (prawie 19 pkt.), najsłabiej natomiast – badania (14 pkt.)

 

Źródło: studentnews.pl
J. Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook