Uniwersytet Jagielloński (Fot.Jan Mehlich, wikipedia.pl)

Rok 2014 – Wielki Jubileusz UJ

Uniwersytet Jagielloński ma co świętować. Otóż w 2014 roku mija 650 lat od założenia uczelni. W dniu 18 grudnia 2013 roku Senat Rzeczpospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2014 Rokiem Wielkiego Jubileuszu UJ.

W uchwale Senat zwrócił szczególną uwagę na rolę, jaką Uniwersytet Jagielloński odegrał w historii Polski, przez wieki będąc „kuźnią elit, wielkim patronem i prawdziwą Alma Mater dla całego polskiego szkolnictwa”.  W uchwale można przeczytać, że „to z Wydziałów Uniwersytetu rozwinął się cały szereg innych uczelni (…), a dzięki uczonym Uniwersytetu możliwy stał się rozwój wielu polskich ośrodków naukowych”. Podkreślono również, że Uniwersytet przeżywa dziś kolejny okres rozkwitu, starając się coraz lepiej sprostać wymogom, jakie postawiono przed nim 650 lat temu.

Obecnie Uniwersytet ma 50 tys. studentów , 540 profesorów, 730 doktorów habilitowanych i 2600 wykładowców.

A jak to się zaczęło?

650 lat temu, z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego wydano akt fundacyjny Uniwersytetu w Krakowie. Była to druga, po Uniwersytecie w Pradze, tego typu uczelnia, w Środkowej Europie. Nowo założony Uniwersytet składał się z trzech wydziałów: Prawa, Medycyny i Sztuk wyzwolonych. Czwarty wydział Teologiczny dodany został w 1400 roku.

Rok 2014 Rokiem Wielkiego Jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

 

Źródło: uj.edu.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

  1. krakus pisze: 2014/03/02 o 09:58

    650 lat! łooo matko

    (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook