Fizyka 2013 poziom podstawowy (Fot.freedigitalphotos.net)

Fizyka 2013 – odpowiedzi do arkuszy – poziom podstawowy

Arkusz egzaminacyjny na poziomie podstawowym składał się z 10 zadań zamkniętych jednokrotnego wyboru, oraz 10 zadań otwartych. Maturzyści na ich wykonanie mieli 120 minut.  Do zdobycia było 50 punktów.

Za część zamkniętą można było uzyskać po jednym punkcie za zadanie. W zadaniach otwartych można było zdobyć od 3 do 6 punktów za każde zadanie. Zależało to od poziomu trudności oraz ilości poleceń do każdego z nich.

Najprostsze do wykonania okazało się zadanie pierwsze, które sprawdzało umiejętność odczytywania i analizowania informacji podanej w formie tabeli.

Zadaniem zamkniętym sprawiającym  maturzystom dużą trudność  okazało się być zadanie 6. Wymagało ono interpretacji informacji podanej w formie schematu. Zdający mieli wskazać typ soczewki przedstawionej na obrazku.

Kolejnym trudnym poleceniem było zadanie 3 dotyczące III Prawa Keplera. Jego treść dotyczyła prędkości orbitalnej Księżyca, którą należało odpowiednio przyrównać do prędkości sztucznego satelity.

Najwięcej kłopotu sprawiła maturzystom część pierwsza zadania 20. Wykonało je jedynie 11% z nich. By zdobyć maksymalną ilość punktów trzeba było odczytać i przeanalizować informację przedstawioną w formie tekstu oraz potrafić wykorzystać zależność E = mc2. Większość zdających przyznawała po egzaminie, że nie miała pojęcia jak zabrać się do wykonywania zadania.

 

Źródło: cke.edu.pl
Małgorzata Sierocińska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook