Matura z języka hiszpańskiego na poziomie podstawowym odbyła się 27 maja 2013 roku. Składała się z 37 zadań, na które zostało przeznaczone 120 min.
Wszyscy uczniowie musieli przystąpić do jednego, wybranego egzaminu z języka nowożytnego na wybranym poziomie.
Język hiszpański, jako przedmiot obowiązkowy może być zdawany na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Egzamin polegał na rozwiązywaniu 35 zadań zamkniętych oraz 2. rozszerzonej wypowiedzi. Matura z tegoż przedmiotu mogła być zdawana również jako przedmiot dodatkowy, czyli nieobowiązkowy.
Zadania zamknięte były różnego rodzaju: wielokrotnego wyboru, prawda/ fałsz oraz zadania na dobieranie. Arkuszu maturalnym na poziomie podstawowym sprawdzał wiadomości oraz umiejętności ze wszystkich standardów wymagań egzaminacyjnych: rozumienie tekstu słuchanego oraz pisanego, jak i budowanie wypowiedzi pisemnej.
Pierwsze 15. zadań polegało na zaznaczeniu poprawnej odpowiedzi, na podstawie tekstu słuchanego. Kolejne 20. dotyczyło tekstu pisanego, uczeń musiał wybrać właściwą odpowiedź, zgodną z treścią zamieszczonego tekstu. Ostatnie dwa zadanie to tworzenie pisemnej wypowiedzi. Pierwsze z nich to napisanie ogłoszenia. Maturzysta musiał wcielić się w ucznia studiującego w Hiszpanii, który znalazł ogłoszenie od osoby poszukującej młodego człowieka do wyprowadzania psów. Zdający musiał zawrzeć: wyjaśnienie, dlaczego jest zainteresowany ogłoszeniem, przedstawić, jakie ma doświadczenie w opiece nad zwierzętami, poinformować, kiedy jest dyspozycyjny oraz zapytanie o warunki finansowe.
Ostatnie zadanie wymagało długiej wypowiedzi pisemnej. Maturzysta musiał napisać list do kolegi z Madrytu, który ma zamiar przylecieć do Polski na imprezę sportową. Abiturient miał następujące wytyczne:
- zaproponować zatrzymanie się we własnym domu i przedstawić stanowisko rodziców w tej sprawie,
- wyjaśnić, jak dojechać do domu i opisać pokój, w którym będą mieszkać koledzy,
- poinformować, co się zaplanowało dla kolegów na jeden wieczór,
- doradzić, co powinni zabrać ze sobą wybierając się do Polski i poprosić o podanie dokładnego terminu przyjazdu.
Arkusz maturalny online:
Źródło: cke.edu.pl
Inez Brodowska