flaga Hiszpaniiflaga Hiszpanii

Matura 2013 – język hiszpański podstawowy – arkusze maturalne

Matura z języka hiszpańskiego na poziomie podstawowym odbyła się 27 maja 2013 roku. Składała się z 37 zadań, na które zostało przeznaczone 120 min.

Wszyscy uczniowie musieli przystąpić do jednego, wybranego egzaminu z języka nowożytnego na wybranym poziomie.

Język hiszpański, jako przedmiot obowiązkowy może być zdawany na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Egzamin  polegał na rozwiązywaniu 35 zadań zamkniętych oraz 2. rozszerzonej wypowiedzi.  Matura z tegoż przedmiotu mogła być zdawana również jako przedmiot dodatkowy, czyli nieobowiązkowy.

Zadania zamknięte były różnego rodzaju: wielokrotnego wyboru, prawda/ fałsz oraz zadania na dobieranie. Arkuszu maturalnym na poziomie podstawowym sprawdzał wiadomości oraz umiejętności ze wszystkich standardów wymagań egzaminacyjnych: rozumienie tekstu słuchanego oraz pisanego, jak i budowanie wypowiedzi pisemnej.

Pierwsze 15. zadań polegało na zaznaczeniu poprawnej odpowiedzi, na podstawie tekstu słuchanego. Kolejne 20. dotyczyło tekstu pisanego, uczeń musiał wybrać właściwą odpowiedź, zgodną z treścią zamieszczonego tekstu. Ostatnie dwa zadanie to tworzenie pisemnej wypowiedzi. Pierwsze z nich to napisanie ogłoszenia. Maturzysta musiał wcielić się w ucznia studiującego w Hiszpanii, który znalazł ogłoszenie od osoby  poszukującej  młodego człowieka do wyprowadzania psów. Zdający musiał zawrzeć: wyjaśnienie, dlaczego jest zainteresowany ogłoszeniem, przedstawić, jakie ma doświadczenie w opiece nad zwierzętami, poinformować, kiedy jest dyspozycyjny oraz zapytanie o warunki finansowe.

Ostatnie zadanie wymagało długiej wypowiedzi pisemnej. Maturzysta musiał napisać list do kolegi z Madrytu, który ma zamiar przylecieć do Polski na imprezę sportową. Abiturient miał następujące wytyczne:

  • zaproponować zatrzymanie się we własnym domu i przedstawić stanowisko rodziców w tej sprawie,
  • wyjaśnić, jak dojechać do domu i opisać pokój, w którym będą mieszkać koledzy,
  • poinformować, co się zaplanowało dla kolegów na jeden wieczór,
  • doradzić, co powinni zabrać ze sobą wybierając się do Polski i poprosić o podanie dokładnego terminu przyjazdu.

 Arkusz maturalny online:

 

 

Źródło: cke.edu.pl
Inez Brodowska

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook