flaga Wielkiej Brytaniiflaga Wielkiej Brytanii

Matura 2014 – język angielski rozszerzony – arkusze maturalne

Matura pisemna z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym trwała 190 minut. Arkusz składał się z dwóch części. W pierwszej pojawiły się 3 zadania, za które można było zdobyć 23 punkty, zaś w drugiej 6 zadań. Do zdobycia było 27 punktów.

Pierwsze dwa zadania sprawdzały umiejętność stosowania struktur leksykalno-gramatycznych. Maturzyści musieli wykazać się znajomością zasad słowotwórstwa oraz zaawansowanych struktur gramatycznych. Ostatnie zadanie dotyczyło wypowiedzi pisemnej. Zdający wybrali jeden z trzech podanych tematów:

  1. Wiele osób uważa, że przez rok po uzyskaniu prawa jazdy prowadzenie samochodu powinno być dozwolone wyłącznie w towarzystwie doświadczonego kierowcy. Napisz rozprawkę, w której przedstawisz argumenty za i przeciw wprowadzeniu takiego przepisu.
  2. Napisz opowiadanie, w którym fotograf ratuje w trakcie sesji zdjęciowej osobę, która jest w niebezpieczeństwie.
  3. Napisz recenzję programu telewizyjnego, który popularyzuje wiedzę o ś wiecie lub jakiejś dziedzinie nauki i jest inspiracją dla młodzieży do rozwijania swoich zainteresowań.

Część druga składa się m.in. ze słuchania, któremu poświęcone zostały trzy zadania. Pierwsze dotyczyło wywiadu z ekologiem pracującym w Belize, drugie wypowiedzi pięciu osób o etykietach na produktach spożywczych, trzecie wypowiedzi na temat wizyty grupy miłośników spacerów na łonie natury w Nowym Jorku. Kolejne trzy zadania sprawdzały umiejętność rozumienia tekstu pisanego. W zadaniu 7 należało wybrać prawidłowe rozwiązanie, w kolejnym dobrać brakujące zdanie w tekście, zaś w ostatnim wybrać i dodać do tekstu odpowiednie wyrażenie, aby tworzyło spójną i logiczną całość.

Arkusz maturalny online

Arkusz cz. I

Arkusz cz. II

 

 

Źródło: cke.edu.pl
J. Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook