Don Carlo Verdiego z Festiwalu w Salzburgu po raz pierwszy w Multikinie

?Don Carlo? z Festiwalu w Salzburgu po raz pierwszy w Multikinie!

26 czerwca Multikino zaprasza na wyjątkowe wydarzenie. Retransmisja opery ?Don Carlo?, określanej jako mistrzowskie i pełne niuansów dzieło Giuseppe Verdiego. Nagranie zrealizowana w 2013 roku w Salzburgu, podczas corocznego największego festiwalu muzycznego w Europie. Retransmisję będzie można zobaczyć w 13 kinach sieci Multikino. W roli tytułowej Jonas Kaufmann. 

 

Opera Don Carlos określana bywa jako najmocniejsze, najgłębsze, najbogatsze, mistrzowskie i pełne niuansów dzieło ?późnego? Giuseppe Verdiego, ukazujące w jednym utworze wszystkie typowe dla tego kompozytora cechy. Ze wszystkich oper Verdiego jest to utwór posiadający największą liczbę wersji. Opowieść ta oparta jest na losach Carlosa, księcia Asturii, po tym, jak jego ukochana Elżbieta de Valois poślubiła jego własnego ojca, króla Hiszpanii ? Filipa II. Mariaż był elementem traktatu pokojowego kończącego wojnę włoską (1551-1559) pomiędzy Habsburgami a Walezjuszami.

 

image001

 

Festiwal w Salzburgu uznawany jest za największy letni festiwali muzyki i teatru w Europie trwa aż 5 tygodni (późny lipiec – koniec sierpnia). Pierwszy letni festiwal w Salzburgu pod nazwą Internationalen Musikfeste in Salzburg odbył się w 1877. Festiwal ten przestano organizować w roku 1910. Do pomysłu letniego festiwalu muzycznego wrócono po zakończeniu I wojny światowej w roku 1918. Odnowienie imprezy związane było z pięcioma osobami, które obecnie uznawane są za założycieli Festiwalu w Salzburgu, byli to: kompozytor Ryszard Strauss, poeta i dramaturg Hugo von Hofmannsthal, reżyser Max Reinhardt, scenograf Alfred Roller i dyrygent Franz Schalk.

Oficjalnie odnowiony festiwal zapoczątkowała premiera sztuki Jedermann Hofmannsthala 22 września 1920 roku. Za złoty okres festiwalu uznaje się lata 1934-1937, kiedy uczestniczyli w nim wybitni dyrygenci Arturo Toscanini i Bruno Walter. Popularność festiwalu zmalała po aneksji Austrii przez III Rzeszę w 1938 roku. Festiwal organizowano w pierwszych latach II wojny światowej (nie odbył się jedynie w latach 1943 i 1944).

W 2006 roku Festiwal w Salzburgu świętował 250 rocznicę urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta. Uczczono to wystawieniem wszystkich 22 oper kompozytora (włączając do repertuaru dwie niedokończone opery). Przedsięwzięcie to zarejestrowano także na DVD (Universal Music Group), jako projekt M22.

Retransmisja opery ?Don Carlo? odbędzie się w czwartek 26 czerwca w 13 kinach sieci Multikino: Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź (Silver Screen), Poznań Stary Browar, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Arkady Wrocławskie.

 

Szczegóły pokazu:
Opera w 5 aktach, śpiewana po włosku. Nagranie zrealizowano 16 sierpnia 2013 roku podczas festiwalu muzycznego w Salzburgu. Retransmisja po raz pierwszy na wielkim ekranie w Multikinie.

Łączny czas trwania: ok. 250 min.
Część 1 (Akt I i Akt II) – 100 min.
Część 2 (Akt III) ? 40 min.
Przerwa – 15 min.
Część 3 (Akt IV) ? 62 min.
Część 4 (Akt V) ? 33 min.
Napisy: angielskie

 

Obsada:

 • Don Carlo (tenor) – Jonas Kaufmann
 • Filip II (bass-baryton) – Matti Salminen
 • Rodrigo (baryton) – Thomas Hampson
 • Wielki Inkwizytor (bas) – Eric Halfvarson
 • Elisabeth de Valois (sopran) – Anja Harteros
 • Księżniczka Eboli (mezzo-sopran) – Ekaterina Semenchuk

 

Produkcja:

 • Dyrygent ? Antonio Pappano
 • Reżyseria ? Peter Stein
 • Sceneria ? Ferdinand Wögerbauer
 • Kostiumy ? Annamaria Heinreich
 • Choreografia ? Lia Tsolaki
 • Oświetlenie ? Joachim Barth
 • Mistrz Chóru ? Jörn Hinnerk Andresen
 • Chór ? Chór Opery Wiedeńskiej
 • Orkiestra ? Filharmonicy Wiedeńscy

 

UWAGA: Dla naszych użytkowników do zdobycia jest jedna podwójna wejściówka na ten spektakl w Multikinie Łódź lub Wawa Ursynów. Zapraszamy na naszą stronę na Facebook, znajdziecie tam więcej szczegółów dotyczących całej akcji. W obecnej chwili do zdobycia jest również podwójna wejściówka na spektakl „King Lear”, więcej szczegółów tutaj.

 

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook