U-multirank (Fot.freedigitalphotos.net)

U-Multirank, nowy globalny ranking uniwersytetów

U-Multirank to nowy globalny ranking uniwersytetów pozwalający porównać wyniki uniwersytetów na całym świecie. Obecnie zawiera informacje o ponad 850 uczelniach, 1000 wydziałach oraz 5000 programach studiów z 70 państw.

 

Czym różni się od innych rankingów

U- Multirank porównuje wyniki uczelni pod kątem różnych rodzajów działalności, przyznając im oceny od ?A? (bardzo dobrze) do ?E? (słabo). Nie tworzy przy tym tabeli 100 ?najlepszych? na świecie uniwersytetów w oparciu o łączny wskaźnik punktowy. Pozwala to na pokazanie mocnych i słabych stron każdej placówki.

?Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że udało nam się zaprojektować i stworzyć ten nowy wielowymiarowy ranking, dopasowujący się do użytkownika, który daje coś więcej niż proste tabelki wyników i jest odpowiedzią na wiele krytycznych uwag dotyczących istniejących globalnych rankingów uniwersytetów? ? powiedział Prof. Dr Frans van Vught z Centrum Studiów nad Polityką Szkolnictwa Wyższego (Center for Higher Education Policy Studies) holenderskiego Uniwersytetu Twente, jednego z głównych partnerów w konsorcjum.

Nowością jest możliwość porównania konkretnych typów uczelni ?like with like? w każdym z 30 różnych obszarów. System zawiera także trzy ?gotowe? rankingi ? dotyczące badań, silnych stron ekonomicznej działalności uniwersytetów oraz programów typu Business Studies.

 

Wskaźniki

Obejmują pięć kategorii:

  1. kształcenie i nauczanie,
  2. zaangażowanie w sprawy regionu,
  3. transfer wiedzy,
  4. umiędzynarodowienie,
  5. badania.

?Bardzo ważną cechą U-Multirank jest to, że znacznie lepiej odzwierciedla różnorodność uczelni. Skupiamy się nie tylko na kompleksowych międzynarodowych uczelniach zajmujących się badaniami, ale na wszystkich: także na uczelniach wyspecjalizowanych, instytucjach regionalnych oraz wyższych szkołach zawodowych” ? mówi Prof. Dr Frank Ziegele z niemieckiego Centrum Szkolnictwa Wyższego (Centre for Higher Education).

 

Dodatkowe informacje

Dane zawarte w U-Multirank pobierane są z licznych źródeł, dzięki czemu użytkownik ma do dyspozycji kompleksowy zestaw informacji: informacje dostarczone przez uczelnie, dane pochodzące z międzynarodowych baz danych bibliometrycznych i patentowych, a także sondaże przeprowadzone wśród ponad 60.000 studentów z uczestniczących w rankingu uniwersytetów ? jest to jedna z największych na świecie próbek i daje studentom jedyną w swoim rodzaju okazję zapoznania się z opiniami kolegów.

 

J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook