U-multirank (Fot.freedigitalphotos.net)

U-Multirank, nowy globalny ranking uniwersytetów

U-Multirank to nowy globalny ranking uniwersytetów pozwalający porównać wyniki uniwersytetów na całym świecie. Obecnie zawiera informacje o ponad 850 uczelniach, 1000 wydziałach oraz 5000 programach studiów z 70 państw.

 

Czym różni się od innych rankingów

U- Multirank porównuje wyniki uczelni pod kątem różnych rodzajów działalności, przyznając im oceny od „A” (bardzo dobrze) do „E” (słabo). Nie tworzy przy tym tabeli 100 „najlepszych” na świecie uniwersytetów w oparciu o łączny wskaźnik punktowy. Pozwala to na pokazanie mocnych i słabych stron każdej placówki.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że udało nam się zaprojektować i stworzyć ten nowy wielowymiarowy ranking, dopasowujący się do użytkownika, który daje coś więcej niż proste tabelki wyników i jest odpowiedzią na wiele krytycznych uwag dotyczących istniejących globalnych rankingów uniwersytetów” – powiedział Prof. Dr Frans van Vught z Centrum Studiów nad Polityką Szkolnictwa Wyższego (Center for Higher Education Policy Studies) holenderskiego Uniwersytetu Twente, jednego z głównych partnerów w konsorcjum.

Nowością jest możliwość porównania konkretnych typów uczelni „like with like” w każdym z 30 różnych obszarów. System zawiera także trzy „gotowe” rankingi – dotyczące badań, silnych stron ekonomicznej działalności uniwersytetów oraz programów typu Business Studies.

 

Wskaźniki

Obejmują pięć kategorii:

 1. kształcenie i nauczanie,
 2. zaangażowanie w sprawy regionu,
 3. transfer wiedzy,
 4. umiędzynarodowienie,
 5. badania.

„Bardzo ważną cechą U-Multirank jest to, że znacznie lepiej odzwierciedla różnorodność uczelni. Skupiamy się nie tylko na kompleksowych międzynarodowych uczelniach zajmujących się badaniami, ale na wszystkich: także na uczelniach wyspecjalizowanych, instytucjach regionalnych oraz wyższych szkołach zawodowych” – mówi Prof. Dr Frank Ziegele z niemieckiego Centrum Szkolnictwa Wyższego (Centre for Higher Education).

 

Dodatkowe informacje

Dane zawarte w U-Multirank pobierane są z licznych źródeł, dzięki czemu użytkownik ma do dyspozycji kompleksowy zestaw informacji: informacje dostarczone przez uczelnie, dane pochodzące z międzynarodowych baz danych bibliometrycznych i patentowych, a także sondaże przeprowadzone wśród ponad 60.000 studentów z uczestniczących w rankingu uniwersytetów – jest to jedna z największych na świecie próbek i daje studentom jedyną w swoim rodzaju okazję zapoznania się z opiniami kolegów.

 

J. Jankowska

 

Komentarze:

 1. Łukasz pisze: 2015/02/11 o 15:41

  nie ma idealnego Uniwersytetu, zawsze znajdzie się jakieś ale

  (odpowiedz)
  • Marek pisze: 2015/05/07 o 12:14

   dobrze że już nie ma takiego stwierdzenia że prywatna uczelnia jest dużo gorsza od publicznej, bo ja się z tym np nie zgadzam

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook