Arkusz maturalny z historii na poziomie rozszerzonym w 2014r. podzielony był na trzy części i składał się z 23 zadań. Pierwsza część arkusza to test sprawdzający wiedzę maturzysty, druga to praca z materiałami źródłowymi, a ostatnia część to wypracowanie na jeden z podanych tematów. Za wszystkie polecenia można było uzyskać 50 punktów (część I – 20pkt, część II – 10pkt, część III – 20pkt), a czas na ich realizację wynosił standardowo 180 minut.
Charakterystyczne dla poziomu rozszerzonego jest to, że część druga i trzecia jest wspólna tematycznie, zaś w wypracowaniu często można w pewnym stopniu posiłkować się materiałami źródłowymi z poprzedniej części. Motywem przewodnim na tegorocznej maturze było: „Społeczeństwo wobec najeźdźców, okupantów i zaborców od starożytności do XX wieku.” Wypracowanie można było napisać na jeden z poniższych tematów: „Bić się czy nie bić? Scharakteryzuj i oceń postawy Polaków wobec zaborców w XIX wieku.” albo „Przystosowanie czy opór? Scharakteryzuj i oceń postawy Polaków wobec władzy komunistycznej w latach 1945-1956.”
Abiturienci w większości poradzili sobie z zadaniem 8, w którym trzeba uzupełnić tabelę na podstawie drzewa genealogicznego oraz z zadaniem 9 – określić, jak stosunek Napoleona do sprawy polskiej ocenił autor tekstu źródłowego i uzasadnić odpowiedź na podstawie własnej wiedzy.
Trudniejsze okazały się polecenia, w których należało nadać tytuł mapie, wyjaśnić związek między oceną postawy Hazdrubala, a rzymskim obyczajem uhonorowania zwycięskiego wodza użytego przez jego żonę. Największych umiejętności i wiedzy wymagało oczywiście zadanie ostatnie, czyli napisanie wypracowania, w którym należało wykazać się nie tylko dokładną znajomością danego tematu, ale przede wszystkim zdolnością opisania zjawisk, procesów i problemów.
„Uważam, że ta matura była łatwiejsza od tych z poprzednich lat. Mile zaskoczyły mnie tematy wypracowania, które przecież sprawia najwięcej trudności, a jednocześnie można za nie zdobyć bardzo dużo punktów.” – mówiła Paulina, tegoroczna maturzystka.
Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:
Lub zobacz go online:
A.Szczykutowicz, źródło: CKE