Matura WOT (fot.pixabay.com)Matura WOT (fot.pixabay.com)

Matura 2012 ? WOT rozszerzony ? arkusze maturalne

Arkusz maturalny z wiedzy o tańcu na poziomie rozszerzonym składał się z 9 zadań, na których wykonanie maturzyści mieli 180 minut. Maksymalna liczba punktów do zdobycia wynosiła 50.

 

Pierwsze zadanie, za które można było zyskać najwięcej, bo aż 20 punktów, polegało  na analizie dzieła tanecznego przedstawionego na filmie, który wyświetlony był cztery razy. W analizie należało uwzględnić następujące elementy:

  • interpretacje treści i inspiracje twórcze,
  • technikę taneczną: składniki i cechy ruchu,
  • kompozycję przestrzenną,
  • warstwę dźwiękową,
  • scenografię,
  • zastosowanie środków pozateatralnych.

Zadanie 2 wymagało rozpoznania tańców i krajów ich pochodzenia na podstawie ilustracji. 3 polecenie również opierało się na obrazkach, tutaj jednak trzeba było podać imię i nazwisko tancerki oraz kierunek tańca, jaki reprezentowała. W zadaniu 4 należało uzupełnić tabelkę dopasowując przedstawiciela do podanych kierunków tańca. Kolejne polecenie – 5 – polegało na zinterpretowaniu tekstu i podaniu nazwy tańca ludowego na jego podstawie.

Dwa następne zadania opierały się na ilustracjach. 6 wymagało podania tytułu baletu i nazwisk jego twórców(choreografa, kompozytora i scenografa), zaś w 7 proszono o podanie choreografa pokazanego układu tanecznego i nazwy dwóch tańców narodowych wykonanych w danej inscenizacji.

W przedostatnim zadaniu trzeba było uzupełnić luki w zdaniach, zaś ostatnie – 9 ? to wypracowanie na jeden z podanych tematów:

  1. Omów nową koncepcję tańca w duecie ?contact improvisation? i przedstaw  jej znaczenie dla rozwoju tańca współczesnego.
  2. Omów charakterystyczne dla epoki romantycznej, elementy ludowe i baśniowe w balecie ?Giselle?

 

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:


A. Szczykutowicz, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook