flaga Niemiecflaga Niemiec

Matura 2008 ? niemiecki rozszerzony ? arkusze maturalne

Egzamin maturalny z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym w 2008 roku składał się z dwóch części, na których zamieszczono kolejno 3 i 6 zadań, za które maturzyści mogli zdobyć łącznie 50 punktów (23 i 27). Maksymalny czas pracy nie mógł przekroczyć 120 minut w pierwszej części i 70 w drugiej.

W pierwszych dwóch pytaniach należało zastosować struktury leksykalno-gramatyczne i wpisać w luki odpowiednie słowa. W zadaniu trzecim zdający musieli utworzyć wypowiedź pisemną na jeden z trzech podanych tematów:

  1. Być jedynakiem czy mieć liczne rodzeństwo. Wyraź swoją opinię na ten temat w formie rozprawki, podając argumenty za i przeciw.
  2. Podczas podróży wakacyjnej miałeś/łaś okazję gościć w niezwykłym lokalu gastronomicznym. Opisz go, uwzględniając wystrój lokalu, ofertę kulinarną oraz obsługę.
  3. Napisz opowiadanie o problemach zdrowotnych twojego przyjaciela, w wyniku których poznał on ciekawą osobę.

Zadanie 4-6 wymagały od maturzystów wykazania się umiejętnością rozumienia tekstu słuchanego, wypowiedzi te dotyczyły: pracy Steffena Noacka, pięciu różnych wiadomości oraz wywiadu z aktorem Janem Viethenem.

Pytania 7-9 polegały na rozumieniu tekstu czytanego i rozpoznaniu struktur leksykalno-gramatycznych ? czyli udzieleniu odpowiedzi na pytania, które dotyczyły tekstu i wpisaniu poprawnych, pod względem gramatycznym i leksykalnym, słów w luki.

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

Część I (pobierz plik PDF)
Część II (pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:


K. Macha, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook