flaga Niemiecflaga Niemiec

Matura 2008 ? niemiecki rozszerzony ? arkusze maturalne odpowiedzi

Egzamin maturalny z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym w 2008 roku składał się z dwóch części, na kartkach których zamieszczono w sumie 9 pytań. Za udzielenie poprawnych odpowiedzi można było łącznie zdobyć 50 punktów. Czas pracy nie mógł przekroczyć 120 minut w pierwszej części i 70 minut w drogiej.

Pierwsza część składała się z trzech pytań. Najłatwiejsze dla maturzystów okazało się zadanie 3., w którym należało utworzyć dłuższą wypowiedź pisemną na jeden z trzech podanych tematów, które dotyczyły kolejno: życia rodzinnego i towarzyskiego ? okresów życia, członków rodziny, żywienia ? posiłków i lokali gastronomicznych, podróżowania i turystyki, domu ? opisu pomieszczeń i ich wyposażenia, zdrowia ? podstawowych schorzeń, ich objawów i leczenia oraz człowieka ? jego uczuć i emocji.

Równie łatwe okazało się zdanie 2. Dość spory kłopot sprawiło pytanie 1, w którym zdający musieli wykazać się umiejętnością czytania ze zrozumieniem i zastosowania zmian struktur leksykalno-gramatycznych.

W drugiej części znalazło się sześć pytań, które obejmowały rozumienie ze słuchu oraz rozumienie tekstu czytanego i rozpoznawanie struktur leksykalno-gramatycznych. Wszystkie pytania okazały się stosunkowo łatwe i nie sprawiły zdającym większego problemu.

 

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

Część I (pobierz plik PDF)
Część II (pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:


K. Macha, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook