Matura ustna z polskiego (fot.freedigitalphotos.net)Matura ustna z polskiego (fot.freedigitalphotos.net)

Jak wygląda część ustna do matury z języka polskiego?

Zdajesz w tym roku maturę? Świetnie, pewnie chciałbyś dowiedzieć się czegoś o egzaminie ustnym z języka polskiego. W tym celu możesz sięgnąć po 156 stronicowy poradnik CKE? albo przeczytać nasz niedługi artykuł. Zapraszamy!

W 2015 roku ministerstwo wprowadziło dość spore zmiany na obowiązkowej maturze ustnej z języka polskiego. Niestety, nie będziesz mógł już na spokojnie przygotowywać się do prezentacji przez cały rok (choć powiedzmy sobie szczerze, maturzyści zwykle robili prezentacje na 3-4 tygodnie przed samym egzaminem). Dopiero kilkanaście minut przed wypowiedzią dowiesz się, o czym masz właściwie mówić.

Nowy egzamin trwa około 30 minut i składa się z trzech części:

  • przygotowania,
  • wypowiedzi,
  • rozmowy z zespołem egzaminacyjnym.

Przygotowanie

Po wejściu do sali będziesz musiał wylosować kartkę z poleceniem i tekstem (literackim, ikonicznym lub o języku), po czym dostaniesz 15 minut na przygotowanie monologu.

Tekstem literackim może być utwór bądź fragment epicki, liryczny lub dramatyczny, na przykład fragment obowiązkowej lektury czy Bogurodzica. Tworzywem tekstu ikonicznego jest obraz, do czego można zaliczyć dzieła malarskie, reklamy, plakaty, komiksy i wszystko inne, co cieszy oko. Zaś tekstem o języku może być utwór bądź fragment poetycki, prozaiczny lub dramatyczny, albo tekst naukowy, artykuł, wywiad, np. artykuł o języku, jakim posługiwał się Julian Tuwim w swoich wierszach.

Wypowiedź

Monolog powinien trwać maksymalnie 10 minut, nie więcej. Skup się na poleceniu, musisz przede wszystkim odnieść się do zadania, jakie masz wykonać, np. zanalizować, na podstawie załączonego utworu, jaką postawę przyjmują ludzie w obliczu wojny. Możesz odwoływać się też do innych tekstów kultury, tj. np. wierszy, prozy, filmów, reklamy itd.

Rozmowa

Kiedy skończysz wypowiedź, komisja egzaminacyjne zada Ci kilka pytań, nawiązując tylko do tego, co omawiałeś lub o czym wspominałeś w monologu. Rozmowa powinna odbywać się około 5 minut.

Ocena

Za wypowiedź i rozmowę można otrzymać w sumie 40 punktów. Egzaminatorzy największą wagę przywiązują do treści monologu, za którą można zdobyć aż 16 punktów.

  • treść monologu 16 pkt,
  • organizacja wypowiedzi 8 pkt,
  • język i styl 8 pkt,
  • uczestnictwo w rozmowie 8 pkt.

Obecny egzamin ustny nie jest już taki prosty jak jego poprzednik, nie wystarczy wykucie kilku stron na pamięć, aby zdać. Musisz wykazać się inteligencją i elokwencją, a przede wszystkim zachować spokój, w tym celu zajrzyj do działu Stres na maturze. Warto również zerknąć do zbioru przykładowych zadań, opublikowanych przez CKE. Powodzenia!

 

Pobierz zbiór zadań w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:


 

Pobierz informator w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:

K. Macha, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook