Zawód: Mediator (fot.freedigitalphotos.net)Zawód: Mediator (fot.freedigitalphotos.net)

Zawód: Mediator

Tempo dzisiejszego życia, ciągły wyścig szczurów i presja ze strony otoczenia powodują, że ludziom coraz trudniej dojść do porozumienia. Często tworzą się konflikty, które ciężko rozwiązać bez pomocy osoby trzeciej. Kimś takim jest właśnie mediator ? zawód zyskujący na popularności. Jak dokładnie wygląda jego praca?

Zawód mediator

Mediator pomaga stronom konfliktu dojść do porozumienia tak, aby w miarę możliwości obie strony były zadowolone z rozwiązania albo przynajmniej były skłonne go zaakceptować. Skorzystanie z mediatora jest dobrowolne, tak samo, jak zastosowanie się do jego rad. Mediator nie narzuca rozwiązania, ale poprzez odpowiednie techniki naprowadza strony konfliktu do świadomego zawarcia ugody. Na początku podczas spotkań przede wszystkim ma za zadanie zapoznać się z problemem i jego przyczynami, a także wysłuchać obu stron. Najczęściej mediator pracuje indywidualnie, czasami zdarza się praca w parach.

Wykształcenie mediatora

Aby zostać zawodowym mediatorem, musisz ukończyć studia wyższe na przykład na kierunku psychologia, prawo, socjologia. Wymagane są ponadto studia podyplomowe z mediacji i negocjacji. Alternatywą do nich mogą być odpowiednie kursy doszkalające. Wymagania zależą od tego, gdzie chce się pracować. Przykładowo mediatorem sądowym może zostać pełnoprawny obywatel Polski, który biegle włada językiem polskim i który ukończył 26 lat. Najważniejsze dla przyszłego mediatora w toku kształcenia jest to, aby posiadł odpowiednie umiejętności i wiedzę. Musi wykazywać się znajomością podstawowych zagadnień z zakresu prawa polskiego, a także obszerną wiedzą z psychologii konfliktu, stresu i komunikacji międzyludzkiej. Bardzo ważne są również zajęcia praktyczne, czyli warsztaty symulacyjne, treningi asertywności i mediacji.

Rynek pracy

Mediator to zawód rozwijający sięMediator pomaga stronom dojść do porozumienia (fot.freedigitalphotos.net). Osoby, które potrafią obiektywnie podejść do problemu i pomóc w rozwiązaniu konfliktu są coraz bardziej potrzebne. Dlatego też pracę w tym zawodzie można znaleźć niemal wszędzie: w firmach, placówkach edukacyjnych, sądach, bankach. Coraz więcej osób szuka pomocy u mediatora. Popularne stają się również całe firmy oferujące usługi mediacyjne. Możesz więc znaleźć zatrudnienie w jednej z takich instytucji lub założyć własną działalność.

Ile zarabia mediator?

Średnio miesięczne zarobki mediatora sięgają 3000zł brutto. Pensja zależy przede wszystkim od miejsca pracy. Mediator o wysokich kwalifikacjach, zatrudniony w dobrze prosperującej firmie może zarabiać o wiele więcej.

Status społeczny

Zawód ten cieszy się poważaniem i szacunkiem zwłaszcza, że jego celem jest przede wszystkim pomaganie innym. Dodatkowo wykazuje się cechami, które są w dzisiejszych czasach coraz rzadziej spotykane, a bardzo często potrzebne. Dobry mediator potrafi zapewnić odpowiednią atmosferę wśród pracowników firmy i dbać o to, aby szybko rozwiązywać konflikty i problemy. Takie osoby są bardzo cenione.

Opinie o zawodzie

Trudna profesja, bo ciągły kontakt z konfliktami jest męczący. Ale zawsze jest ogromna satysfakcja, gdy uda ci się pomóc klientom. Czuję wtedy sens tego, co robię – mówi Adam, mediator od ponad 10 lat.

Wiedza i umiejętności mediatora przydają się nie tylko w pracy. Ja sama zauważyłam różnicę w relacjach prywatnych z otoczeniem. Inne spojrzenie i większy dystans do moich własnych problemów – opowiada Zuzanna, która w zawodzie mediatora pracuje trzeci rok.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Mediator musi się wykazywać takimi cechami, jak:

  • cierpliwość
  • duża odporność na stres
  • duża kontrola nad emocjami
  • umiejętność szybkiego działania w sytuacjach stresujących
  • łatwość w nawiązywaniu kontaktów i budowaniu relacji międzyludzkich
  • zdolność aktywnego i uważnego słuchania

Bardzo ważny jest również wygląd. Mediator powinien być schludny, zadbany, a przeciwwskazaniem są przewlekłe choroby skóry rąk i twarzy. Pracując w tym zawodzie trzeba również przestrzegać Kodeksu Etyki Mediatora.

Źródło: mediacje-ksm.pl, praca-enter.pl, mediacja.com

A.Szczykutowicz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook