Zawód: Murarz (fot.freedigitalphotos.net)Zawód: Murarz (fot.freedigitalphotos.net)

Zawód: Murarz

Na placu budowy, wbrew pozorom, potrzebnych jest wielu specjalistów z różnych dziedzin, aby praca mogła być dobrze wykonana, a co najważniejsze ? przez osoby z wiedzą i doświadczeniem. Jednym z nich jest murarz. Przyjrzyjmy się bliżej temu, na czym polega ten zawód.

Zawód murarz

Do zadań murarza należy stawianie ścian, fundamentów oraz stropów. Na to składa się jednak wiele innych prac, które musi wykonać. Najpierw należy się dokładnie zapoznać z planem budowy. Następnie ustawić rusztowania i odpowiednie urządzenia oraz przygotować zaprawę. Potrzebna jest jeszcze forma dla murarza, czyli tzw. szalunek. W niej, na zaprawie, układa właściwy materiał, czyli na przykład cegły czy kamienie.

Wykształcenie murarza

Murarz pracuje na placu budowy (fot.freeimages.com)Aby zdobyć ten zawód, musisz ukończyć trzyletnią zasadniczą szkołę zawodową na profilu budowlanym. Na końcu czeka cię egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Inną opcją są szkolenia zawodowe, które również zapewniają odpowiednie kwalifikacje.

Osoby w wieku 15-18 lat również mogą zdobyć kwalifikacje murarza, dołączając do Ochotniczego Hufca Pracy.

W tej profesji potrzebna jest przede wszystkim praktyka, którą można odbyć w trakcie nauki i oczywiście w pierwszych latach pracy.

Rynek pracy

Obecnie jest duże zapotrzebowanie na tego typu fachowców, gdyż dla wielu osób nie jest to zawód interesujący. Jako murarz możesz pracować w firmach budowlanych i remontowanych, a także założyć własną działalność gospodarczą.

Ile zarabia murarz?

Miesięczny zarobek murarza nie jest duży, wynosi około 2200 zł brutto. Może się wahać w zależności od miejsca zatrudnienia oraz sezonu. Płace jednak najczęściej nie są o wiele wyższe.

Status społeczny

Murarz nie cieszy się specjalnym uznaniem wśród społeczeństwa. Jest to pracownik fizyczny, nie ma więc prestiżu i wysokiego statusu wśród innych zawodów.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Jako murarz musisz się liczyć z pracą na wysokości, w różnych lokalizacjach i przy zmiennych warunkach pogodowych. Potrzebna jest dobra kondycja fizyczna i koordynacja ruchowa. Praca murarza jest zwykle monotonna ? ma konkretne zadania do wykonania, jego profesja jest ściśle określona.

 

Źródło: praca-enter.pl, zawodowe.com

A.Szczykutowicz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook