Zawód: Ogrodnik (fot.freeimages.com)Zawód: Ogrodnik (fot.freeimages.com)

Zawód: Ogrodnik

Lubisz kwiaty i różnego rodzaju roślinność? Zawsze marzyłeś o pracy na świeżym powietrzu? Uwielbiasz przebywać na terenach zielonych i mieć ciągły kontakt z naturą? Sprawdź więc, jak dokładniej wygląda praca ogrodnika!

Zawód ogrodnik

Ogrodnik zawodowo zajmuje się uprawą i pielęgnacją roślin: od kwiatów, przez grzyby, do warzyw i owoców. Jego praca jest bardzo urozmaicona. Możesz zajmować się:

  • dobieraniem odmian roślin, ich hodowlą, wykonywaniem specjalistycznych zabiegów i pielęgnacją
  • konserwacją i pielęgnacją danego obszaru ziemi (między innymi przekopywanie i nawożenie gleby, sadzenie roślin, przycinanie żywopłotów, traw i ogólna dbałość o porządek i estetykę na danym obszarze)
  • badaniem roślin i przeprowadzaniem doświadczeń w placówkach naukowych

Wykształcenie ogrodnika

Jest kilka opcji zdobycia zawodu ogrodnika:

  • 3-letnia zasadnicza szkoła zawodowa (zakończona egzaminem zawodowym)
  • 4-letnie technikum ogrodnicze (po egzaminie zawodowym otrzymujesz tytuł technika ogrodnika)
  • 2-letnia szkoła policealna
  • Dwustopniowe studia wyższe na kierunku ogrodnictwo (z możliwością wyboru różnych specjalizacji)

Rynek pracyMiejsce pracy ogrodnika (fot.freeimages.com)

Zawód ten jest w dzisiejszych czasach bardzo pożądany. Ogrodnik może pracować w przedsiębiorstwach i firmach ogrodniczych, zajmujących się gospodarowaniem terenów zielonych, sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach. Można również założyć własną działalność, gospodarstwo rolne/ogrodnicze lub pracować jako prywatny ogrodnik.

Ile zarabia ogrodnik?

Średnie zarobki ogrodnika oscylują od 1500 do 2000zł miesięcznie. Płaca jest jednak zróżnicowana i zależy od wielu czynników. Jeśli pracuje w firmie ? od jej lokalizacji i pozycji. Prowadząc własną działalność można zarobić o wiele więcej.

Status społeczny

Status zależy od stanowiska, jakie się obejmuje. Ogrodnicy zajmujący się odpowiednim zagospodarowaniem terenów i ich aranżacją, mogą cieszyć się dużym uznaniem wśród współpracowników oraz klientów. Ci, którzy wykonują prace fizyczne, jak na przykład nawożenie gleby, sadzenie drzew, nie cieszą się już takim uznaniem i prestiżem.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Ogrodnik powinien wykazywać się dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną. Musi być gotowy pracować w zmiennych warunkach pogodowych. Ważne są również poczucie estetyki i uzdolnienia techniczne. Dobry ogrodnik to pracowity i cierpliwy pasjonat, który łatwo nawiązuje kontakty i potrafi współpracować z ludźmi.

 

Źródło: praca-enter.pl, careego.pl

A.Szczykutowicz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook