Ranking 6 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z biologii (fot.freedigitalphotos.net)Ranking 6 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z biologii (fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2015 – biologia rozszerzona – odpowiedzi do arkuszy

 

Matura z biologii na poziomie rozszerzonym składała się z 22 zadań otwartych i zamkniętych, na których rozwiązanie uczniowie mieli 180 minut. Maksymalna liczba punktów do zdobycia wynosiła 60.

Arkusz sprawdzał wiedzę z zakresu: świata organizmów na różnych poziomach organizacji życia, budowy i funkcjonowania organizmu ludzkiego, genetyki i badań biologicznych oraz umiejętności wykorzystywania informacji, rozumowania i argumentacji.

KTÓRE ZADANIA OKAZAŁY SIĘ NAJŁATWIEJSZE?

Najłatwiejsze okazało się polecenie 7.2, w którym należało wybrać dwa sformułowania problemu badawczego oraz dwa poprawnie sformułowane wnioski dotyczące przedstawionych doświadczeń. Dobrze abiturienci poradzili sobie także z zadaniem 9, w którym na podstawie podanego schematu wartości ciśnień prężności gazów oddechowych w powietrzu atmosferycznym, w pęcherzykach płucnych oraz we krwi naczyń krwionośnych, trzeba było: narysować wykres słupkowy porównujący ciśnienie parcjalne tlenu i dwutlenku węgla w powietrzu pęcherzykowym i we krwi tętnicy i żyły płucnej, zaznaczyć na schemacie strzałkami kierunek przepływu krwi w naczyniu włosowatym, poprawnie uzupełnić zdania oraz wyjaśnić, dlaczego wartości ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi tętnicy płucnej są niższe niż wartości ciśnienia parcjalnego we krwi żyły płucnej.

CO PRZYSPORZYŁO NAJWIĘCEJ PROBLEMÓW MATURZYSTOM?

Trudne było natomiast zadanie 12. Należało w nim, na podstawie tabeli, podać wszystkie możliwe pary genotypów rodzicielskich spełniających podane warunki oraz wybrać spośród podanych par rodziców tę, w przypadku której może wystąpić określona choroba. Abiturienci mieli także problemy z poleceniem 13, w którym musieli zaznaczyć poprawne dokończenie zdania na podstawie rysunku i opisu.

OPINIE SAMYCH MATURZYSTÓW:

Ogólnie to nic mnie nie zaskoczyło, bo nauczyciele nas przygotowali na taką maturę. Spodziewałam się, że będzie trudna. Było za dużo zadań, a za mało czasu. Bardzo dużo zadań z ogromną ilością tekstu, ciężko było temu wszystkiemu podołać, żeby przeczytać i udzielić sensownej i dobrej odpowiedzi, jakiej oczekiwali egzaminatorzy. Było też parę zadań gdzie można było wywnioskować odpowiedź z tekstu – ocenia Kinga.

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:

A.Szczykutowicz, źródło: CKE

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook