Ranking 7 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z geografii (fot.freedigitalphotos.net)Ranking 7 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z geografii (fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2015 – geografia rozszerzona – odpowiedzi do arkuszy

 

Matura z geografii na poziomie rozszerzonym składała się z 35 zadań różnego typu, na których rozwiązanie uczniowie mieli 180 minut. Maksymalna liczba punktów do zdobycia wynosiła 60.

Egzamin sprawdzał wiedzę z zakresu środowiska przyrodniczego, życia i gospodarki człowieka, wzajemnych powiązań i zależności w systemie człowiek ? przyroda ? gospodarka, demografii społecznej oraz umiejętności rozwiązywania problemów występujących w środowisku geograficznym zachowując jednocześnie koncepcję zrównoważonego rozwoju i zasad współpracy i przetwarzania informacji z podanych źródeł.

KTÓRE ZADANIA OKAZAŁY SIĘ NAJŁATWIEJSZE?

Najłatwiejsze okazało się zadanie 1, w którym należało na podstawie dołączonej mapy określić, dlaczego dwa obszary podanych wzniesień różnią się od siebie pod względem cech środowiska przyrodniczego i zagospodarowania przez człowieka. Trudności nie sprawiło również polecenie 2, w którym trzeba było wybrać poprawną odpowiedź na podstawie dołączonej mapy oraz fotografii. Maturzyści dobrze poradzili sobie również z zadaniem 23, w którym musieli zaznaczyć poprawną odpowiedź na podstawie tabelki przedstawiającej strukturę pracujących w Niemczech, Polsce, Rumunii i Wielkiej Brytanii według rodzajów działalności w 2010r.

CO PRZYSPORZYŁO NAJWIĘCEJ PROBLEMÓW MATURZYSTOM?

Trudne okazało się polecenie 10, które składało się z czterech podpunktów. Na podstawie dołączonej siatki kartograficznej należało wybrać miejsce o określonych cechach, obliczyć odległość w kilometrach między wskazanymi miejscami, uzupełnić zdania i obliczyć wysokość górowania Słońca i stronę nieba, po której występuje górowanie w oznaczonym miejscu. Abiturienci mieli również problemy z zadaniem 14, w którym należało dokończyć zdania dotyczące zróżnicowania, jakie pokazuje dołączona mapa.

OPINIE SAMYCH MATURZYSTÓW:

Wyjątkowo trudna nie była, ale punktowanie jest trochę niesprawiedliwe. Namęczy się człowiek ze zrobieniem dużego zadania, a jeden mały błąd i zero punktów za całość. Trzeba być bardzo uważnym i sprawdzać po trzy razy każde polecenie – twierdzi Iza, tegoroczna maturzystka.

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:

A.Szczykutowicz, źródło: CKE

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook