Od którego języka programowania zacząć? (fot.pixabay.com)Od którego języka programowania zacząć? (fot.pixabay.com)

Od którego języka programowania zacząć?

Każdy, kto zaczyna przygodę z programowaniem, stanie przed dylematem – który język poznać jako pierwszy? Wiąże się z tym wiele dodatkowych pytań: jak dzielą się języki? Jakie mają wady i zalety? Co będę mógł robić, znając dany język? Na te i inne pytania, które pomogą ci zdecydować się na ten pierwszy wybór, odpowiadamy w poniższym artykule. Sprawdź sam!

Co to jest język programowania?

Działa na tej samej zasadzie, co języki, którymi posługujemy się na co dzień. Zawiera zbiór zasad, które regulują, jak należy tworzyć poprawne wyrażenia i jak komputer ma je rozumieć. Język programowania ma jednak kilka specyficznych cech. Przede wszystkim służy do tworzenia programów komputerowych i wydawania poleceń maszynom. Ponadto każdy taki język realizuje inne rodzaje obliczeń.

Przede wszystkim języki programowania możemy podzielić na dwie grupy:

  • skryptowe
  • kompilowane

Języki skryptowe

Są w postaci pliku tekstowego. W momencie uruchamiania ich przez dodatkowy program, tekst (kod) jest od razu interpretowany i komputer wykonuje zlecone zadania. Możemy właściwie natychmiast zobaczyć efekty zmiany kodu. W językach skryptowych pisze się szybko, ale dobrze sprawdzają się w prostszych projektach. Niestety błędy w tekście zobaczymy dopiero po uruchomieniu konkretnego fragmentu kodu, co sprawia, że czasem trudno jest znaleźć daną pomyłkę. Przykładowe języki skryptowe, to:

  • PHP
  • Phyton
  • JavaScript

Języki kompilowane

Kod musimy dodatkowo przetłumaczyć na język zrozumiały dla komputera, czyli musimy go skompilować. W językach skryptowych ten proces odbywa się w trakcie uruchamiania programu, w kompilowanych – robimy to przed uruchomieniem. Jest to inna forma pracy, wymaga również więcej wysiłku, ale błędy w kodzie wykrywane są wcześniej, a programy działają szybciej. Języki kompilowane to na przykład:

  • Java
  • C#
  • C++

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który język jest najlepszy na początek. Przede wszystkim zależy to od tego, jak widzisz swoją przyszłość z programowaniem. Jeśli nie masz sprecyzowanych planów, najczęściej w takich wypadkach programiści polecają zacząć od C, C#, C++ albo Java. Jeżeli chciałbyś nauczyć się kilku, najlepiej zacząć od C, na którym opierają się pozostałe wymienione języki. Jeśli chciałbyś skupić się na jednym, najczęściej polecanym jest Java. Jest to język popularny pod kątem ofert pracy, posiadający szeroką dokumentację i rzeszę użytkowników. Bez problemu znajdziesz więc pomoc i porady.

 

A.Szczykutowicz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook