uczelnie medyczne (fot. freedigitalphotos.net)

Najlepsze kierunki medyczne – ranking kierunków medycznych 2011

Kierunki medyczne przeznaczone są dla osób, które czują potrzebę niesienia pomocy innym. Na takich studiach nie przejdzie się gładko przez kolejne semestry, trzeba dużo pracy i nauki, aby posiąść wymagane wykształcenie. Obecnie powstaje coraz więcej uczelni, które skupiają się tylko na edukacji studentów zainteresowanych medycyną.

Ranking kierunków medycznych ma przedstawić, które uczelnie najlepiej kształcą ludzi w zakresie lekarskim. Aby dana placówka znalazła się na liście, musi spełnić odpowiednie wymogi. Są to m.in. ilość publikacji naukowych, opinie pracodawców oraz rekomendacja kadry.

Do grupy kierunków medycznych zaliczają się: dietetyka, farmacja, fizjoterapia, higiena dentystyczna, kierunek lekarski, kosmetologia, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne oraz zdrowie publiczne.

Ranking opiera się na wskaźnikach, które określają, na ile dana uczelnia spełniła wymóg regulaminu. Maksymalna ilość punktów wynosi 100.

W 2011 bezapelacyjnie zwyciężyło Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zdobyło maksimum punktów wskaźnikowych.  Na drugim miejscu znalazł się Warszawski Uniwersytet Medyczny (dawna Akademia Medyczna) z 92,4 punktami, natomiast na trzeciej pozycji ulokował się Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (79,7 pkt).

Na dalszych miejscach znalazły się:
4. Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (wskaźnik ? 73,7)
5. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (wskaźnik ? 73,4)
6. Uniwersytet Medyczny w Łodzi (wskaźnik ? 72,8)
7. Gdański Uniwersytet Medyczny (wskaźnik ? 65,3)
8. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (wskaźnik ? 58)
9. Uniwersytet Medyczny w Lublinie (wskaźnik ? 41,7)
10. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie (wskaźnik ? 37,7)
11. Collegium Medicum UMK im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (wskaźnik ? 29,6)
12. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (wskaźnik ? 19,5)
13. Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie (wskaźnik ? 12,8)
14. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (wskaźnik ? 12,7)
15. Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Kochanowskiego w Kielcach (wskaźnik ? 11,6)
16. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (wskaźnik ? 11,1)

Kierunki medyczne nie należą do najłatwiejszych. Aby je studiować, trzeba poświęcić dużo czasu nauce pojęć, metod leczenia i środków medycznych. Na studia lekarskie najczęściej wybierają się ludzie z pasją, którzy wiedzą, że zawód lekarza jest ich powołaniem. Zanim wybierzecie takie studia zastanówcie się, czy to jest to, co chcecie w życiu robić.

Młodzi ludzie najczęściej wybierają dietetykę, kierunek lekarski oraz farmację. Przedmioty te zapewniają stały i konkretny zawód. Na tych kierunkach studenci z każdym dniem kształcą się i poszerzają swoje horyzonty. Uczelnie medyczne jako przedmiot dodatkowy w rekrutacji najczęściej wybierają biologię lub chemię.

Źródło: Perspektywy
Katarzyna Kujawa

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook