laptop, źródło: pixaby.comhome-office-336378_1920

Jak pokierować swoją przyszłością? Ranking najlepiej płatnych zawodów!

­­­­Prawnik, lekarz, a może informatyk? Istnieją pewne stereotypy związane z dobrze płatnymi zawodami. Jednak czy wszystkie z nich są zgodne z obecną sytuacją na rynku pracy? Jak pokierować swoją przyszłością, aby bardzo dobrze zarabiać? Jakie kierunki studiów należy ukończyć oraz jakie wymagania stawiane są przed kandydatami do pracy w najlepiej płatnych zawodach? Jeśli zadajesz sobie teraz takie pytania, to ten artykuł jest z pewnością dla Ciebie! Zaczynamy zestawienie od numeru 10, zostań jednak z nami do końca bo im bliżej nr 1 ? tym lepsze wynagrodzenia.

Inżynier ds. jakości (fot.photopin.com)

10. Inżynier ds. jakości (4 930 – 7 520 zł)*

Inżynier ds. jakości ma za zadanie kontrolować etapy procesu produkcyjnego, sprawdza dostarczane materiały czy półprodukty, z których powstaje finalny produkt. Musi dokonywać również analizy wszelkich bieżących problemów, rozwiązywać je i starać się im zapobiegać. Osoba na tym stanowisku powinna być odpowiedzialna, komunikatywna oraz wciąż aktualizować swoją wiedzę. Niezbędna jest również spostrzegawczość i skrupulatność.

9. Analityk finansowy (5 400 8 020 zł)*

Analityk finansowy bierze udział w przygotowaniu budżetu firmy. Następnie czuwa
i kontroluje, jak jest on realizowany. Ponadto analityk powinien wykonywać raporty
i analizować dane finansowe firmy. Najbardziej pożądane cechy w tym zawodzie to sumienność, dokładność oraz analityczne myślenie.

Project Manager (fot.photopin.com)

8. Project manager (5 150 8 520 zł)*

Project manager wykonuje biznesplan, analizuje projekt oraz rynek, na jaki ma trafić, monitoruje konkurencję i działania pracowników. Musi on czuwać nad tym, aby wszystko przebiegało zgodnie z planem, a jeśli widzi, że w którymś momencie praca zwalnia czy nie idzie tak, jak powinna, musi odnaleźć przyczynę i znaleźć rozwiązanie problemu. Do tej pracy niezbędna jest umiejętność zarządzania zasobami ludzkimi.

7. Programista – stanowisko ogólne (5 960 9 740 zł)*

Programista to osoba zajmująca się tworzeniem kodów do programów komputerowych, używająca do tego celu odpowiedniego języka programowania. Tworzy on nie tylko systemy i aplikacje, lecz także strony internetowe. Programista powinnien być dokładny i skrupulatny, jednak najważniejsza jest ciągła chęć nauki i przystosowywania się do tak prężnie rozwijającej się branży.

6. Kontroler finansowy (6 400 10 000 zł)*

Kontroler finansowy pomaga kadrze zarządzającej w zbieraniu informacji dotyczących przepływu pieniędzy w firmie. Dostarcza on rozwiązania wszelkich problemów, które działają negatywnie na rozwój przedsiębiorstwa. Najważniejsze w tym zawodzie jest analityczne myślenie oraz umiejętność wyciągania wniosków.

5. HR business partner (6 650 11 280 zł)*

HR business partner we współpracy z menedżerami danej firmy dba o to, aby sposób zarządzania zespołem wspomagał realizację strategicznych celów organizacji. Nie tylko opracowuje strategię zarządzania pracownikami, lecz także ją wdraża i nadzoruje. Ważne
w tym zawodzie są wiarygodność, kreatywność oraz umiejętność analitycznego myślenia.

4. Radca prawny (5 840 11 680 zł)*

Radcy prawni udzielają pomocy prawnej i reprezentują swoich klientów przed sądami oraz urzędami. Do ich obowiązków należy m.in. sporządzanie pism procesowych, opinii prawnych, projektów umów oraz innych dokumentów w bieżącej działalności kancelarii, koordynowanie obiegu dokumentów oraz dbanie o ich kompletność, czy też wydawanie opinii prawnych. Osoba ubiegająca się o to stanowisko musi przygotować się na wiele lat edukacji (6 lat studiów i 3 lata aplikacji prawniczej) przed otrzymaniem uprawnień.

3. Brand manager (6 110 11 750 zł)*

Brand manager to opiekun marki, bierze więc udział w tworzeniu strategii, czyli obecności marki na rynku, jej pozycjonowania czy określenia, jaką rolę ma pełnić. Brand manager powinien także współpracować z działem sprzedaży, aby ten odpowiednio wypromował markę na rynku. Ważna jest więc umiejętność dostosowania się do rynku oraz współpraca
z innymi pracownikami, w tym jasne przekazywanie komunikatów.

2.Specjalista ds. bezpieczeństwa IT (5 800 10 330 zł)*

Specjalista ds. bezpieczeństwa IT zajmuje się w firmach zarówno bezpieczeństwem fizycznym (np. biometria, kamery CCTV, karty magnetyczne do budynków), jak również obszarem logicznym (np. tworzenie i zarządzanie systemami ochrony danych w sieci). Najwięcej ofert pracy na tym stanowisku można znaleźć w bankowości, ubezpieczeniach
i innych usługach finansowych. Osoba na tym stanowisku powinna bardzo dobrze znać branżę IT i nie bać się dużej odpowiedzialności.

1. Key account manager (6 940 13 030 zł)*

Jest to osoba  odpowiedzialna za kontakt z najważniejszymi i największymi klientami (tzw. klienci korporacyjni). Z jednej strony opiekuje się nimi i doradza, z drugiej – negocjuje warunki sprzedaży produktów lub usług. Key account manager powinien mieć dobrze rozwinięte umiejętności interpersonalne, umieć negocjować oraz dobrze znosić stres.

Podsumowanie rankingu

Zainteresował Cię któryś z wymienionych zawodów? W poniższym zestawieniu znajdziesz informacje, jakich wynagrodzeń brutto można oczekiwać na danym stanowisku oraz które kierunki najlepiej wybrać, jeśli chcesz bardzo dobrze zarabiać. Jednak studia to nie wszystko, w ostatniej kolumnie znajdują się informacje o umiejętnościach i kursach, które znacznie zwiększą szanse podczas rekrutacji.

* Podane kwoty to średnie wynagrodzenie dla specjalisty (1-3 lata doświadczenia) na podstawie danych prezentowanych przez serwis wynagrodzenia.pl. Oczywiście zarobki zależą od wielu czynników.Z jednej strony istotna jest tutaj lokalizacja i wielkość firmy. W dużych miastachi korporacjach najczęściej zarabia się lepiej, dla niektórych ciekawym rozwiązaniem jest praca zdalna dla firmy zagranicznej.Z drugiej strony sam pracownik, jego predyspozycje do zawodu, zebrane doświadczenie podczas studiów, to w jaki sposób zaprezentuje się podczas rekrutacji ma ogromy wpływ na zaproponowane wynagrodzenie. Nie można zapominać o tym, jak istotne są pierwsze sukcesy zawodowe, to one będą miały wpływ na pierwsze podwyżki, ich wielkość i częstotliwość. Rynek pracy dość szybko się zmienia.W niektórych branżach dobre wynagrodzenie jest jednak pewne, także za parę lat – z pewnością należy do nich IT, które cały czas cierpi na niedobór wykwalifikowanych specjalistów. Warto wziąć to pod uwagę podczas planowania swojej przyszłości.

Koniecznie sprawdź, po których uczelniach masz szansę na największe zarobki! Link poniżej:

https://studiowac.pl/19302/sprawdz-po-ktorych-polskich-uczelniach-zarobisz-najwiecej-ekonomiczne-losy-absolwentow/

Emilia Zachoszcz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook