Zawó: Animator kultury (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Animator kultury

Idealny zawód dla osób, które mają krew artysty w sobie. Każdy z Was, kto interesuje się sztuką, muzyką, filmem i chciałby zawodową zająć się promowaniem tej dziedziny życia, będzie idealnym kandydatem na to stanowisko.

Zawód Animator

Głównym zadaniem animatora kultury jest upowszechnianie kultury w publicznych placówkach kulturalnooświatowych oraz w środowisku lokalnym. Animator kultury kształtuje upodobania i zainteresowania kulturalne i artystyczne różnych grup społecznych oraz wspomaga artystyczną twórczość amatorską.

Aby móc realizować się w tym zawodzie, a Wasza praca miała sens na początku musicie poznać potrzeby oświatowe i kulturalne danego środowiska. Następnie zajmujecie się tworzeniem różnego rodzaju sekcji i kółek, organizowanie kursów, projekcji filmowych, wystaw, przeglądów, czy galerii. Cała działalność ma na celu wzbudzenie zainteresowania u osób, które szukają swojej pasji, jak również pomoc tym, którzy tę pasję odnaleźli, ale sami nie umieją w sobie jej rozwijać.

Dodatkowe zadania Animatora kultury to:

 • planowanie działalności kulturalnych na swoim terenie,
 • sporządzanie kalendarium imprez,
 • pozyskiwanie sponsorów organizowanych imprez,
 • udzielanie pomocy prawnej, organizacyjnej i technicznej oraz repertuarowej działaczom społecznym, zespołom twórczym, edukacyjnym i innym działającym w środowisku lokalnym,
 • zajmowanie się edukacja kulturalną oraz prowadzenie zajęć z amatorskimi zespołami artystycznymi,
 • wykonywanie reklamy plenerowej, imprez,
 • sprzedaż biletów wstępu na organizowane imprezy

Sztuka jest bardzo istotną dziedziną życia, zwłaszcza u młodych ludzi, którzy szukają (bardzo często w złych miejscach i w zły sposób) sposobu na spędzenie wolnego czasu. Dzięki niej młodzież może rozwijać się nie tylko intelektualnie, ale także fizycznie i psychicznie.

Czym jest animacja kultury?

Animacja społeczno-kulturalna – metoda aktywizacji społecznej różnych środowisk. Ma na celu integrację wewnętrzną społeczności. Inicjuje ją animator bądź grupa animatorów, na zlecenie władz, stowarzyszeń społecznych lub wyznaniowych.

Animacja jest też kierunkiem działania. W tym ujęciu składają się na nią:

 • oddziaływania, które mają na celu ułatwienie jednostce i grupie udziału w bardziej aktywnym i twórczym życiu,
 • łatwiejsze porozumiewanie się z innymi,
 • współudział w życiu środowiska.

Cele animacji:

 • edukacja
 • komunikacja
 • integracja
 • partycypacja
 • enkulturacja

Wykształcenie Animatora

Osoba pragnąca podjąć pracę w tym zawodzie musi legitymować się minimum średnim wykształceniem. Pracodawcy jednakże preferują osoby z wykształceniem wyższym o specjalizacjach: ekonomia kultury, psychologia, pedagogika, kulturoznawstwo.

Opisy kierunków możecie sobaczyć na studiowac.pl:

Rynek pracy

Animator kultury znajdzie zatrudnienie w domach kultury czy w komórkach administracji samorządowej. Zważając jednak na fakt, iż ludzi z wykształceniem pedagogicznym jest naprawdę dużo, a ofert pracy znacznie mniej, możliwość wykonywania tego zawodu jest nikła. Jeżeli jednak jest to czyjeś marzenie, to powinniście próbować, wszak najważniejsze, to robić w życiu to, co się kocha.

W zawodzie animatora kultury istnieje możliwość awansu, jednakże jest on zróżnicowany od miejsca pracy. Inaczej przedstawia się on w ośrodkach kultury, a inaczej w ogniskach pracy pozaszkolnej.

W regionalnym ośrodku kultury możliwości awansu są bardzo duże. Oznacza to, że można przejść wszystkie szczeble kariery zawodowej łącznie z awansem na stanowisko dyrektora placówki kulturalnej (zaczynając od młodego instruktora, poprzez instruktora, starszego instruktora, głównego instruktora do stanowiska dyrektora).

Natomiast w ognisku pracy pozaszkolnej możliwości są bardzo ograniczone: możliwy jest tylko awans do stanowiska kierownika koordynującego pracę innych animatorów kultury.

Ile zarabia Animator?

Według portalu moja-pensja.pl, zarobki na stanowisku animator kultury zawierają się w przedziale od 1 400 zł. do 2 000 zł. Oznacza to, że co drugi animator kultury w Polsce otrzymuje pensję pomiędzy 1400 zł a 2000 zł. 10 procent przedstawicieli tego zawodu otrzymuje wynagrodzenie w wysokości mniejszej niż 1 300 zł. Natomiast najwyższe płace na jakie mogą liczyć animatorzy kultury to zarobki rzędu 2 100 zł. Powyżej tej kwoty zarabia 10% pracowników zatrudnionych na tym stanowisku.

Dodatkowe informacje

Dość ciekawą ofertą jest rozpoczęcie podyplomowych studiów menadżerskich dla Twórców, Artystów i Animatorów kultury, które pozwolą wykształcić Was na menadżerów kultury XXI wieku. Będziecie mogli przyczyniać się do stałego podnoszenia poziomu kultury polskiej i europejskiej na arenie międzynarodowej. Studia te są walką z bezrobociem, którym strefa kultury i sztuki jest coraz bardziej dotknięta.

Opinie o zawodzie

Joasia T. z Gdańska, ukończyła kulturoznawstwo i od 5 lat pracuje m.in. jako animator kultury. Zapytaliśmy ją, co chciałaby powiedzieć maturzystom o studiowaniu kulturoznawstwa.

?Studia, które pomogą Wam realizować się w zawodzie animatora kultury, to także kulturoznawstwo. Jeśli jesteście zainteresowani szeroką pojętą kulturą i sztuką, lubicie czytać książki, chodzić do galerii, oglądać dobre kino i ogólnie uczestniczyć w życiu kulturalnym to są to studia właśnie dla Was. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, czego się chce idąc na kulturoznawstwo, wtedy praca na pewno się znajdzie. Polecam więc ten kierunek wszystkim pasjonatom kultury i sztuki!?

Paulina M z Krakowa pracuje od pół roku jako animator kultury w jednym z krakowskich ośrodków kulturalnych.

? Niedawno ukończyłam pedagogikę i miałam takie szczęście, że od razu po studiach dostałam pracę. Muszę jednak przyznać, że z ośrodkiem, w którym obecnie pracuję, miałam styczność od najmłodszych lat. Na początku sama, jako dziecko chodziłam na kółko teatralne i rysunek, później w czasie szkoły średniej, coraz mniej należałam już do uczestników spotkań, a bardziej jako ich organizator. Oczywiście wszystko robiłam w formie wolontariatu, ale to po prostu moja pasja. Dyrektor ośrodka widział moje zaangażowanie i po wielu latach zaproponował formalną współpracę.? Zapytaliśmy o zarobki. ? Trzeba przyznać, że kokosów nie ma, ale trzymam się nadziei, że to dopiero początki i z czasem będzie tylko lepiej.?

 

Co sądzicie o tym zawodzie? Interesujący?

 

Źródło: zawod.swspiz.pl, animatorzykultury.edu.pl, kaszkur.pl, perspektywy.pl
Joanna Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook