Kierunki techniczne (Fot.freedigitalphotos.net)

Kierunki techniczne- coraz bardziej oblegane

W 2012 roku, po raz pierwszy od 2009 roku, to nie zarządzanie było najmodniejszym kierunkiem, a informatyka. Coraz mniejszą popularnością cieszą się także kierunki humanistyczne. Czyżby maturzyści zwracają większa uwagę na zapotrzebowanie rynku pracy?

Informatyka zanotowała ogromny wzrost zainteresowania przez maturzystów. O ile w roku 2011 wybrało ją 27 625 kandydatów, to w roku 2012 już 30 639. Do tej pory największym zainteresowaniem cieszyło się zarządzanie otwierając czołówkę najpopularniejszych kierunków na studiach stacjonarnych.

Coraz mniej humanistów

Największy spadek zanotowała Pedagogika, która od wielu lat plasowała się w pierwszej trójce. Obecnie spadła na 5 miejsce. Podobna sytuacja jest z Psychologią. Z pewnością wynika to z faktu, że na chwilę obecną jest przesycenie na rynku pracy osób wykształconych w tym zawodzie.

Jedynym kierunkiem humanistycznym, który utrzymuje się na wysokim miejscu jest Prawo.

Oblężenie kierunków technicznych

W związku z tym, że kierunki humanistyczne przestały interesować kandydatów na studia, coraz bardziej popularne stają się kierunki techniczne.

Większą popularnością cieszą się nawet takie kierunki jak: automatyka i robotyka, energetyka, biotechnologia, czy zarządzanie i inżynieria produkcji. Podczas rekrutacji w 2011 roku, czołówkę najpopularniejszych kierunków otwierało budownictwo.

Najpopularniejsze kierunki w roku 2012

Przedstawiamy wam ranking najpopularniejszych kierunków w 2012 roku. Oto pierwsza 10:

  1. Informatyka
  2. Zarządzanie
  3. Prawo
  4. Budownictwo
  5. Pedagogika
  6. Ekonomia
  7. Inżynieria środowiskowa
  8. Zarządzanie i inżynieria produkcji
  9. Finanse i rachunkowość
  10. Mechanika i budowa maszyn

Świadomy wybór kierunku studiów

Młodzi ludzie zaczęli świadomie planować swoją przyszłość. Są w stanie ustrzec się przed kolejką w Urzędzie Pracy.  Maturzyści mają świadomość, że ukończenie studiów nie jest żadną gwarancją posiadania pracy. Teraz liczy się to co studiujesz i jakie doświadczenie posiadasz.

Źródło: gazeta.pl

J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook