Ranking Szanghajski (Fot.freedigitalphotos.net)

Dwie polskie uczelnie na liście szanghajskiej

Po raz jedenasty została opublikowana tzw. lista szanghajska, czyli ranking najlepszych uczelni na świecie. Znalazły się na niej dwie polskie uczelnie. Jesteście ciekawi, które szkoły wyższe zostały wyróżnione?

?Ranking szanghajski? jest przygotowywany przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Mimo iż jest uznawany za obiektywny ranking najlepszych uczelni na świecie, to budzi jednak kilka wątpliwości.

Kontrowersje budzą przede wszystkim kryteria. Otóż ranking nie obejmuje większości uniwersytetów na świecie. Zamiast ok. 20 tysięcy istniejących uniwersytetów, jedynie 1000 z nich brane jest pod uwagę. Dokładne pozycje otrzymuje jedynie 50 pierwszych uczelni, potem są tylko grupy (50-100, a następnie setki). Co więcej punkty otrzymuje ośrodek, w którym noblista pracował w chwili otrzymania nagrody Nobla, a nie uczelnia, na której prowadził badania.

Kolejnym problemem jest fakt, że przyznawane są punkty za liczbę studentów. W tym wypadku tracą uczelnie, które nastawione są przede wszystkim na prowadzenie badań, a nie dydaktykę. Ważnym kryterium w rankingu jest także liczba cytowań w wybranych indeksach oraz liczba publikacji w takich czasopismach jak ?Nature? czy ?Science?. Ma to ujemne strony: w rankingu faworyzowane są uczelnie specjalizujące się w naukach ścisłych i przyrodniczych.

Wracając jednak do samego rankingu, pierwsza 20 została zdominowana przez uczelnie amerykańskie. Otóż jest ich aż 17. Od 2003 roku pierwsze miejsce zajmuje Uniwersytet Harvarda. Następny jest Uniwersytet Stanforda i Uniwersytet Kalifornijski.

Kolejne miejsca zajmują:

  • Massachusetts Institute of Technology (MIT),
  • Uniwersytet Cambridge,
  • California Institute of Technology,
  • Uniwersytet Princeton,
  • Uniwersytet Columbia,
  • Uniwersytet w Chicago,
  • Uniwersytet w Oksfordzie.

Dwie polskie uczelnie również znalazły się na liście. Niestety nie są to aż tak wysokie miejsca. Otóż Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski uplasowały się w czwartej setce. Tylko raz, w 2003 r. Uniwersytet Jagielloński uplasował się na niższej pozycji ? w piątej setce. Biorąc pod uwagę kryteria rankingu nie dziwi brak innych polskich ośrodków akademickich.

 

Źródło: wp.pl
J. Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook