matura matematyka (fot.freedigitalphotos.net)matura matematyka (fot.freedigitalphotos.net)

Matematyka 2010 – odpowiedzi do arkuszy – poziom rozszerzony

Arkusz egzaminacyjny na poziomie rozszerzonym składał się z 11 zadań otwartych, na których realizację maturzyści mieli 180 minut. Maksymalnie można było uzyskać 50 punktów. By je zdobyć uczniowie musieli poprawnie argumentować i prowadzić matematyczne rozumowanie.

Najprostszymi okazały się zadania 2 i 4, które rozwiązało 71% egzaminowanych.

W poleceniu 2 należało poprawnie rozwiązać równanie trygonometryczne, natomiast w 4 odpowiednio zastosować twierdzenia o reszcie z dzielenia wielomianów przez dwumian.

Z reguły najbardziej wymagającym okazuje się być zadanie ostatnie i również w przypadku tego egzaminu maturalnego nie było inaczej. Polecenie 11 dotyczyło ostrosłupa trójkątnego prostokątnego, którego objętość należało obliczyć. By zdobyć za nie maksymalną ilość punktów trzeba było wykorzystać znajomość trygonometrii.

Maturzyści przyznają, że najwięcej czasu poświęcili na końcową część egzaminu. ,,Na zadanie 11 przeznaczyłam prawie godzinę, a i tak nie jestem pewna czy prawidłowo je wykonałam. Cóż- przekonamy się o tym niebawem? ? stwierdza jedna z uczennic  łódzkiego liceum

 

Źródło: cke.edu.pl
Małgorzata Sierocińska

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook